קידום אפליקציות: איך תעשו אופטמיזציה בסיסית לאפליקציה שלכם?

אחרי שכבר הבנו מה זה ASO וקידום אפליקציות, יש צורך להתחיל לעבוד וללכלך את הידיים. במאמר הבא טל זולברג מסביר על האזורים הניתנים לשליטת בעל האפליקציה בחנויות וחשיבותם. לגזור ולשמור.

Metadata הוא החלק היחידי בקידום אפליקציות שאנחנו שולטים בו שליטה מלאה. ולכן יש צורך לבצע אותו על הצד הטוב ביותר ולא לוותר.Metadata כולל בתוכו את כותרת האפליקציה, שם חשבון המפתח, תיאור האפליקציה, אייקון, תמונות מסך ווידאו של האפליקציה, תגית מילות מפתח ולוקאליזציה.

עכשיו נעבור חלק-חלק ואתן את הטיפים וההמלצות שלי:

כותרת האפליקציה – בעלת המשקל הגדול ביותר ומקבילה בקידום אתרים לתגית הכותרת <title> (עוד על אופטמיזציה לכותרות), אפל שינו לא מזמן משמעותית את הכותרות והגבילו אותו ל-50 תווים בלבד, לפני כן היה ניתן להכניס יותר מ-150 תווים.

בכותרת האפליקציה אנחנו מכניסים את מילות המפתח בצורה הגיונית עם אפשרות להכניס את המותג/חברה במידה ורוצים בכך, ניקח לדוגמא אפליקציה לספירת קלוריות.

מילות המפתח העיקריות שלנו יהיו:
1. ספירת קלוריות 2. קלוריות 3. דיאטה.

אפשר לכתוב את שם האפליקציה: מחשבון ספירת קלוריות לדיאטה שלך – מותג.
 ככה הכנסו את כל מילות המפתח וגם את המותג.

לידיעה: אפל יודעת חלקית לזהות יחיד רבים, אם אפשר להכניס בצורה הגיונית גם יחיד וגם רבים וזה לא מסיר מילת מפתח אחרת שאנחנו צריכים, אל תהססו לעשות זאת.

במידה ואתם מסירים מילה אחרת או שהכותרת של האפליקציה מוזרה תוותרו ותבחרו רק יחיד או רבים לפי נפח חיפוש.

שם חשבון המפתח –  משפיע גם כן על מילות המפתח ותוצאות החיפוש, אם תקראו לחשבון המפתח שלכם Poker Games תצאו בתוצאות שקשורות לפוקר ולמשחקים ולא משנה מה הכותרת ושמות המשחקים שלכם.

מצד שני כדאי תמיד לחשוב קדימה למקרה שלא תפעלו רק באותה נישה שאתם מעוניינים לקדם.

אייקון – משפיע רבות בעיקר על ה-CTR בתוצאות החיפוש ובשימוש באפליקציה, אסביר את עצמי לעומק.

אם האייקון שלכם בולט בתוצאות החיפוש הוא יכול לגרום לעלייה ב-CTR (כניסה לעמוד האפליקציה בחנות), לאחר ההתקנה, אם במסך הפלאפון, האייקון של האפליקציה בולט המשתמשים זוכרים שהאפליקציה הזו מותקנת ומשתמשים בה יותר, אגב תשימו לב שאם אני אשאל אתכם מה הצבע של האייקון של אפליקציית פייסבוק אתם תזכרו, אמנם זאת לא חוכמה אבל זה דוגמה לכך שהמוח שלנו זוכר דברים שאנחנו לא חושבים עליהם.

הצבע הבולט ביותר הוא אדום, אבל תזכרו טוב טוב שלא רק אתם יודעים את זה… זה יכול לשמש לטובתכם ולרעתכם, תלוי איזה צבע יש לאייקונים של המתחרים שלכם.

צבע אדום בולט במיוחד באפליקציות מוזיקה, סביר להניח בעקבות צבע הלוגו של יוטיוב
צבע אדום בולט במיוחד באפליקציות מוזיקה, סביר להניח בעקבות צבע הלוגו של יוטיוב – Credit: topappcharts.com

תבדקו את זה לעומק, תבצעו A/B Testing בכלים שאני אפרט עליהם בכתבות הבאות.

 תיאור האפליקציה – משפיע בעיקר מבחינת CTR, בכדי לעלות את ה-CTR אנחנו צריכים להשתמש בעיקר ב-2 השורות הראשונות, הן הראשונות שמופיעות לפני ה-READ MORE בתוך החנות והן גם מופיעות… כן כן….בגוגל.

שורות התיאור המוצגות למשתמשים של חנות האפליקציות של גוגל
שורות התיאור המוצגות למשתמשים של חנות האפליקציות של גוגל

בשורות אלה אנחנו ננסה להניע את הגולשים להתקנת האפליקציה על ידי מתנה חינם או מחמאות ופיצרים מיוחדים שיש באפליקציה.

 תמונות מסך ווידאו – מחקרים מראים שוידאו של 10-30 שניות של האפליקציה מעלה את כמות ההורדות משמעותית. האמת שבימים אלה אני עושה A\B TESTING בנושא אז בנתיים אני אלך לפי המחקר, המחקרים מראים שהעדיפות היא בתמונה הראשונה צריך להראות (אפשר על התמונה בטקסט) את הפיצרים הכי טובים של האפליקציה לעומת אפליקציות אחרות ואז זה גורם למשתמשים לנסות את האפליקציה שלכם.

תגית מילות מפתח – משפיעה מאוד ומבצעת קומבינציה עם מילות המפתח שנמצאות באותה תגית ובתגית הכותרת.

אם לדוגמא החלטנו על תגית כותרת עם המילה מוזיקה ותגית מילות מפתח עם המילה לימוד אז הקומבינציה של לימוד מוזיקה תגרום לאפליקציה לעלות בחיפוש (במידה ויש לה דירוגים טובים).

הקומבינציות הן רבות וכוללות גם מוזיקה לימוד, מוזיקה לימודים ולימודי מוזיקה.

תיבת What’s new – (בעדכון אפליקציה בלבד) חשבתי שאין לה משמעות ומסתבר שרוב המחקרים מראים נחרצות שיש לה משמעות יותר גדולה ממה שחושבים.

בתיבה הזאת לא מומלץ לשים טקסט כללי כמו למשל "שיפור אפליקציה" וכדומה.

אמנם מילות מפתח לא מושפעות מהתיבה הזאת אבל הם בהחלט גורמות למשתמשים מסוימים לפתוח את האפליקציה לאחר השיפור בשביל לבחון אותה וזה שלעצמו גורם ליותר Sessions שמעלים את הדירוג בסופו של דבר.

תיבת What's new - דוגמא של חברה אפליקציה ישראלית
תיבת What's new – דוגמא של חברה אפליקציה ישראלית

זו אחת הסיבות שכדאי לעדכן את האפליקציה תקופתית וכמה שיותר מהר, סיבה נוספת היא שיפור דירוג האפליקציה ע"י המשתמשים של האפליקציה שלכם במידה והם באמת מרוצים מהעדכונים ושיפורי הבאגים.

לוקאליזציה – לוקאליזציה היא בעצם תרגום של האפליקציה לשפות נוספות, מן הסתם שאם אתם מפתחים אפליקציה לשוק הישראלי אתם תקבלו מספר מסוים של הורדות. אם תתרגמו את האפליקציה לאנגלית, רוסית וספרדית למשל תקבלו הרבה יותר, במידה והאפליקציה שלכם שימושית כמובן.

"עלות" הלוקאליזציה היא בעצם התרגום בלבד, בחנות היא מופיעה כאותה אפליקציה בשפות שונות.

בעיקר מאחר שהשוק הישראלי קטן, עלויות התרגום יכולות להיות משתלמות במיוחד במידה והאפליקציה הופכת להיות אפילו מעט פופולרית.

טיפים נוספים:

שימו לב כמה פעמים האפליקציה שלכם קורסת לפי הסטטיסטיקות של אפל או גוגל – טפלו בזה

אתם יכולים להרוויח מאפליקציות בקלות על ידי שתילת פרסומות, שהיא שיטה יותר מעצבנת, או על ידי מכירת "מנוי" במחיר חד פעמי או תקופתי ועל ידי הכסף להשקיע באפליקציה ולשפר אותה כל הזמן.

תקשיבו תמיד למשתמשים שלכם, קראו ביקורות על האפליקציה בשביל לשפר אותה כל הזמן, צרו רשימת של תיקונים ושיפורים ותעדפו אותם על מנת להגיע לשיא כמה שיותר מהר ולהשאר שם.

בקרוב יהיה ניתן לפרסם בישראל בחנות האפליקציות של אפל, המערכת כבר פעילה בחו"ל ועושה רושם חיובי. הפרסום יהיה במודל של פרסום ממומן (PPC) המוכר לנו, עם מילות מפתח והמחיר להתקנה (CPI) ייקבע על ידכם (כמה שהמחיר יהיה גבוה יותר ככה תופיעו מעל מתחרים).

לשאלות אתם תמיד מוזמנים לפנות אליי, בתגובות או בפייסבוק.

לקריאת המאמר הראשון – מה זה ASO לחצו כאן

טל זולברג

טל זולברג

מנהל ASO (קידום אפליקציות) ו-SEO בוויליאם היל. התחלתי לקדם את העסק שלי בגוגל לפני 12 שנה ומאז החיים התגלגלו, כיום נשוי לאשתי ואב למאי הקטנה, בנוסף לזה אני מגדל תנועה של כמה עשרות אתרים באופן שוטף ואוהב להשקות עציצים.
טל זולברג
טל זולברג

טל זולברג

מנהל ASO (קידום אפליקציות) ו-SEO בוויליאם היל. התחלתי לקדם את העסק שלי בגוגל לפני 12 שנה ומאז החיים התגלגלו, כיום נשוי לאשתי ואב למאי הקטנה, בנוסף לזה אני מגדל תנועה של כמה עשרות אתרים באופן שוטף ואוהב להשקות עציצים.

7 תגובות על “קידום אפליקציות: איך תעשו אופטמיזציה בסיסית לאפליקציה שלכם?

 • נובמבר 15, 2016 10:24 am

  מעולה מעולה ומעולה. תודה לך טל! אמשיך לעקוב למאמר הבא. שאלה: כתבת שwhat's new לא באמת משפיע על aso, זה נכון?

  הגב
  • נובמבר 15, 2016 1:08 pm

   what's new משפיע רק על Sessions שגדלים במידה והשיפורים גורמים למשתמשים לפתוח את האפליקציה בשביל לראות את העדכון.
   זה יכול לעלות במעט את הדירוגים אבל מבחינת מדדים זה המדד עם הכי מעט השפעה.

   הגב
 • נובמבר 15, 2016 3:21 pm

  טל כל הכבוד על ההשקעה, באמת!
  אבל לצערי אני מנסה כבר למעלה משנה לעשות את אותן פעולות שהסברת באמת שבדיוק אותו הדבר, אבל אין שום הצלחה במילות מפתח. האפליקציה שלי עוסקת בתחום התיירות והטיסות הזולות ואני משתמש בטייטל במילות מפתח, קצת ביקורות מזוייפות אבל באמת שהכל נראה תקוע.

  האם הביקורות המזוייפות שרכשתי מפייבר משפיעות או שמא יש לדעתך משהו אחר? כי חוץ מזה הכל נעשה לפי הספר או יותר נכון ממש כמו המדריך שכתבת על האופטמיזציה.

  הגב
  • נובמבר 16, 2016 9:27 am

   במידה ולאפליקציה שלך יש ערך מוסף על פני מתחרים (נוחות או שימושיות) אין סיבה שלא תצליח.
   אל תתעסק בביקורות מזויפות, אפל וגוגל יודעים על ביקורות מזויפות עוד לפני שכותבים אותם.
   בד"כ הן נמחקות הרבה יותר מהר ממה שהן נכתבות.
   במידה ואתה צריך עזרה נוספת אתה מוזמן לפנות אליי בפרטי,

   בברכה,
   טל

   הגב
 • נובמבר 15, 2016 7:04 pm

  מאמר מעולה ומפורט, אני מתחיל בדיוק תהליך של פיתוח אפליקציה ואין ספק שאופטימיזציה זה לא משהו שהכרתי. הגעתי לפה מהפייסבוק, אמשיך לעקוב נראה שיש כאן דברים מעניינים.

  הגב
  • נובמבר 16, 2016 9:28 am

   שמח שנהנית.
   אתה מוזמן להמשיך לעקוב

   הגב
 • ינואר 22, 2018 8:49 am

  אחלה מאמר, תודה! רק היה חסר לי כמה תווים / מילים ניתן להכניס בתיאור האפליקציה, כמה מילות מפתח ניתן לקבוע, כמה מילים / תווים בטייטל והאם יש הבדל לגבי כל אלה כשמדובר בקידום בגוגל פליי לעומת אפסטור?
  אשמח אם תוכל להרחיב בעניין זה. תודה רבה!

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *