מקדמי אתרים? גוגל לא יכולה בלעדיכם!

(מאמר אורח) אם חשבתם שגוגל עושה טובה למקדמי האתרים, אתם צריכים לקרוא את המאמר הבא של עמית אדלר שעוסק כולו ביחסי הגומלין בין גוגל למקדמי האתרים.

"המלחמה" בין גוגל למקדמי האתרים היא לא דבר חדש. שכלולי האלגוריתם של גוגל לא היו מתקדמים בקצב כה מסחרר, אלמלא מקדמי אתרים שמנסים להשיג כל יתרון בתחרות הגוברת והולכת בתוצאות החיפוש.

אבל אם בודקים היטב בציציות ההיסטוריה המשותפת לשני הצדדים, מסתבר ששניהם יוצאים נשכרים: מקדמי האתרים מתמקצעים ולומדים כיצד לנווט ביעילות בין הטיפות, וגוגל מקבלת ביוספרה סגורה שמנוהלת רובה ככולה בתנאים שלה מאידך. תכף תבינו גם למה.

זה מתחיל בפנדה ובפינגווין

בפברואר 2011 החל לפעול עדכון האלגוריתם האולטימטיבי, שלטענת מאט קאטס ועמית סינגהאל היה אמור למיין סופית בין אתרים איכותיים לאתרים נחותים. עדכון פנדה בודק את התוכן, ופועל על פי הנחיות איכות מוגדרות – אם העמוד או האתר עומדים בקריטריונים ולמעלה מכך, הם מתוגמלים. אם לא – הם מקבלים פילטר בעוצמה כזו או אחרת (שלא לדבר על מצבים של הפרת זכויות יוצרים, כשמדובר בהעתקת תוכן בוטה).

מרגע זה והלאה החלו מקדמי אתרים ומנהלי אתרים להשקיע בתוכן, בצורה משמעותית יותר מבעבר. לא רק מאמרי-זבל שכל מטרתם השגת מיקומים, אלא (גם) מאמרי-עומק מקצועיים ומעניינים שעונים על שאלות-גולשים, מביאים טראפיק יותר ממוקד ומצליחים לגרוף לידים איכותיים יותר מבעבר.

דבר דומה קרה גם החל מאפריל 2012, עת עדכון פינגווין בקע מהביצה. עדכון "האופטימיזציה המוגזמת" הגיע עם חוקים משלו, ובעצם עזר לגוגל לנקות את האינטרנט ממרבית הספאם. אלמלא מקדמי האתרים איש לא היה מודע לנושא, ואתרים רבים היו כנראה ממשיכים לצנוח לתהומות האבדון.

אומנם אין בעיה כשמדובר באתרים פשוטים, אך אתרים עסקיים ומסחריים עלולים לאבד נתח הכנסות משמעותי אם יאבדו נראות בגוגל – ולגוגל יש אינטרס מובהק וחד משמעי שתוצאות החיפוש יהיו איכותיות. אחרת אף אחד לא ישתמש במנוע החיפוש שלה, והיא לא תוכל לגזור קופון שמן של כמעט 11,000 שקל בכל שנייה (יאפ, קראתם נכון).

אז מצד אחד נראה שגוגל נלחמת במקדמי אתרים, אך מצד שני בלעדיהם כל השינויים הללו לעולם לא היו מתבצעים הלכה למעשה. רוב בעלי העסקים ומנהלי השיווק עסוקים עד צוואר בניהול, ומיותר לציין שלא נשאר להם יותר מדי זמן לדקויות המשתנות-לנצח של עדכוני גוגל השונים. בלי מקדמי אתרים – גוגל לא הייתה יכולה להוציא לפועל את תוכניותיה.

וזה ממשיך גם כיום

הנה כמה דוגמאות נוספות הממחישות היטב את העובדה, שגוגל תלויה במקדמי אתרים הרבה יותר ממה שהיא מוכנה להודות. למעשה אפשר לומר שקהילת קידום האתרים עוזרת לגוגל לבצע ניסויים בצורה מהירה ויעילה יותר, הודות לנכונותה ליישם כמעט כל שינוי:

גוגל יצרה את תגית rel=nofollow בשנת 2005, והיו אלו בעיקר אנשי מקדמי ומנהלי האתרים שהשתמשו בה.
גוגל מאפשרת לאנשים להפוך לסמכות מובילה בתחומים מקצועיים שונים באמצעות rel=author – ומקדמי האתרים היו אלו שמיהרו כמו עש ללהבה ויישמו את התגית באתרים (לאחר מכן זה יצא משימוש).
גוגל מקימה את גוגל פלוס במטרה לאחד בין מספר מקורות מידע, וליצור את אינדקס העסקים הגדול בעולם – ומקדמי האתרים הם אלו שמקימים את עמודי הגוגל ללקוחותיהם, מאמתים אותם ודוחפים אותם לתוצאות החיפוש באמצעות Google My Business.
גוגל מציעה לתייג אתרים בתגיות עשירות מבית Schema – ומקדמי אתרים מבצעים בנאמנות.
באפריל 2015 גוגל דורשת (באופן חד משמעי ואפילו מאיים) התאמה מוחלטת של אתרים למכשירי סלולר, ואנשי השיווק הדיגיטלי הם אלו שמוציאים לפועל את המתווה על דקויותיו הרבות.
גוגל מספקת תשובות ישירות בתוצאות החיפוש באמצעות גרף הידע (ניכר יותר ב-Google.com מאשר בישראל), ושוב מנהלי ומקדמי אתרים הם שמכירים בשינוי ומייצרים תכנים נקודתיים המתאימים לו.
גוגל מקימה את פרויקט AMP להאצת זמני הטעינה של אתרים, ושוב מקדמי אתרים עומדים בחזית השינויים ומיישמים אותם באתרים בקצב גדל והולך.

והרשימה יכולה להמשיך, וכנראה גם תמשיך עוד שנים רבות.

רגע לפני סיום

הסימביוזה הכפויה בין גוגל למקדמי אתרים כנראה תמשיך להתקיים, כל עוד גוגל תספק תוצאות אורגניות בפורמט כזה או אחר.

אומנם נכון הוא שגוגל שואפת להשאיר את הגולשים בנכסים שלה, מבלי להוציא אותם אל אתרים אחרים, ואת התוכנית הזו היא מיישמת עקב בצד אגודל מיום היווסדה. אבל מצד שני היא לא יכולה להרשות לעצמה להתעלם מהפן האורגני של הסיפור: אם כל תוצאות החיפוש היו אך ורק מודעות ממומנות ותשובות ישירות, בלי אף אתר אחד לרפואה (לדוגמא), הגולשים עלולים להבין שמשהו פה לא כשורה.

זה לא אומר שבעתיד זה לא יקרה. ככל שגוגל מיטיבה לשלב בתוצאות את נכסיה שלה על חשבון האתרים הנעלמים והולכים – כך בסופו של דבר עשוי להיווצר מצב שבו אף אחד בעתיד לא יזכור שאי פעם היו אתרים בתוצאות החיפוש. גוגל תקבל בדיוק את מה שהיא רוצה.

אבל עד אז גוגל ואנחנו, מקדמי האתרים, נמשיך בריקוד המשותף אחד סביב השני.

עמית אדלר

עמית אדלר

עמית אדלר הוא מקדם אתרים ואיש תוכן, בעל תואר שני בפילוסופיה וחפרן לא קטן. עובד בחברת websem ומשתדל שהביטוי "תוכן איכותי" יהיה תמיד נר לרגלי ה-SEO שלו.
עמית אדלר
עמית אדלר

עמית אדלר

עמית אדלר הוא מקדם אתרים ואיש תוכן, בעל תואר שני בפילוסופיה וחפרן לא קטן. עובד בחברת websem ומשתדל שהביטוי "תוכן איכותי" יהיה תמיד נר לרגלי ה-SEO שלו.

תגובה על “מקדמי אתרים? גוגל לא יכולה בלעדיכם!

  • דצמבר 19, 2016 6:20 pm

    הסתכלות מעניינת על הנושא וככל הנראה נכונה במידה רבה. אין ספק שלגוגל אינטרס ברור שתתקיים קהילת SEO פורחת ופעילה וכראיה אפשר להבחין בכמות משאבים לא מבוטלת המוקדשת ל"חינוך" הקהילה ולקשר עמה. גוגל לא עושה דברים "סתם".
    חשוב כמובן לא להתבלבל ולזכור תמיד שלמרות שגוגל נעזרת רבות במקדמי האתרים ויש כביכול יחסים סימביוטיים ברמה זו או אחרת, זה לא אומר שהאלגוריתם שלה "יוותר" למקדם שלא יתן לו (לאלג') את מה שהוא רוצה.

    הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *