למה להיות מקדם אתרים זו העבודה הטובה בעולם?

מיכל כהן עם שבע שנים של ניסיון בקידום אתרים ושיווק תספר לכולכם על העבודה הטובה ביותר בעולם – אני לא אשקר, אני מסכים עם כל מילה שמיכל כותבת בפוסט המצויין הבא. לא לשכוח לפרגן לה (היא כתבה את הפוסט באמצע הלילה).כשאליאבוס ביקש ממני לכתוב לו פוסט אורח, לא יכולתי לסרב. תכלס, מחמיא וכיף. אבל כשהתיישבתי לחפש נושא, חזרה אליי התחושה שלמקדמי אתרים קצת נמאס לקרוא… שוב על בניית קישורים? שוב על כלים לקידום? נמאס.

בכלל, הרושם שאני מקבלת בזמן האחרון מקולגות (ותקנו אותי אם אני טועה), הוא שלמקדמי אתרים די נמאס: נמאס לקרוא תכנים שכולם שכתוב וערבול של אותם נושאים, נמאס להתקשקש כל היום על החלפות קישורים, נמאס להציף את הרשת בתכני זבל, נמאס מלקוחות שטוחנים את המוח, נמאס מכל החאפרים מסביב שמוכרים שקרים ללקוחות ועושים לכולנו שם רע וגם… נמאס שהעולם כולו נגדנו!

קידום אתרים? איזה ג'וב!
קידום אתרים? איזה ג'וב!

אז אחרי 7 שנות שנות קידום, אלפי שעות עבודה, חלקן שוחקות ומעיקות, גם אני מרגישה פה ושם שנמאס. אבל בין הפה והשם, האמת היא שאני מאוהבת בעבודה שלי ובתקופות מסויימת מוצאת את עצמי מכורה לה. אז החלטתי לכתוב פוסט שיזכיר לכולנו את היתרונות הנפלאים בעבודה שלנו.

אז באמת, למה זו העבודה הכי טובה בעולם?

1. זו עבודה שדורשת להפעיל קשת רחבה של כישורים

בגלגול הקודם שלי, כשעבדתי כמהנדסת תוכנה, רוב הזמן כתבתי קוד. כשקודמתי, עסקתי גם קצת באפיון, אבל תמיד הייתי סגורה בתוך המודול הקטן שלי. תמיד נדרשתי לאותו סוג עבודה ותמיד הפעלתי את אותם כישורים מצומצמים.

אחד הדברים שאני הכי אוהבת בעבודתי כמקדמת אתרים, הוא שאני ממצה קשת רחבה מאד של כישורים. העבודה שלנו דורשת כישורים טכניים, טכנולוגיים, אנליטיים, כישורי שפה, יציריתיות ומעוף, פסיכולוגיה, יכולת שיווק, שכנוע ומכירות…

אנחנו נדרשים להבין בקוד ובתוכנה, לשלוט בכלים מגוונים, לבצע ניתוחים סטטיסטיים, לחקור ולנתח, לכתוב רהוט-מעניין-שיווקי-קולע, להבין בחוויית משתמש, לנהל מו"מ להשגת קישורים וגם לדעת להשיג אותם ממקורות יצירתיים וגם… להכיר את מגוון העסקים שאנחנו מקדמים, ממכונות אריזה דרך טיפול פסיכולוגי ועד ניתוחי הגדלת חזה. (אליאבוס, יש מצב ללינק מהטיפול פסיכולוגי? סתאם).

זו לא עבודה לגיקים, לא עבודה לאנשי תוכן ולא עבודה לאנשי קרייאטיב. זו עבודה למי שיש בו את הכל וזה מה שהופך אותה למעניינת ומהנה כל כך. זה גם מה שנותן לאותם יחידי סגולה שיש להם את הכל, את היתרון.

נכון שבפועל, במקרים רבים יש אנשי מקצוע ייעודיים לכל אחד מהתחומים, אבל מי שמנהל פרוייקט קידום אתר ורוצה לנצח – חייב שתהיה לו ראיה רחבה שכוללת הבנה בכל התחומים שציינתי.

2. עבודה עם מגוון אנשי מקצוע

בהמשך לסעיף הקודם, מקדם אתרים נחשף לעבודה עם מגוון רחב מאד של אנשים: עבודה עם מתכנתים, עם אנשי קרייאטיב, עם אנשי שיווק, אנשי תוכן, מקדמים אחרים, והכי מעניין – עם הלקוחות. אני עובדת עם רופאים, עו"ד, מנהלים מתחום הבידור והאירועים, רו"ח ובעלי מפעלים.

החשיפה למגוון רחב כזה של אנשי עסקים ואנשי מקצוע – מאד מעניינת בעיני ומאד ייחודית לתחומנו.

3. אדרנלין, רוח לחימה, סיפוק ותחושת נצחון

בין השאר, קידום אתרים זו תחרות. ותחרויות זה כיף. אם אתה מקדם 20 אתרים על 20 ביטויים מרכזיים כל אחד, אז אתה משתתף ב 400 תחרויות. וזה מוי כיף.

ומעבר לדירוגים: אתה מקבל אתר נידח, עושה לו סוג של מהפך, משפר ומטפח וכל הזמן עוקב אחרי התוצאות. קם כל בוקר לראות את הדירוגים, התנועה, ההמרות. ממשיך לטפח ולדשן ולהנות מהאתגר האמיתי והלא פשוט של לייצר תנועה ופניות לעסק. העבודה שלנו היא אתגר בלתי פוסק, כל הזמן מדיד ורוב הזמן – מייצר סיפוק ותחושה טובה של תרומה אמיתית ומהותית להצמחת עסק. מכירים עוד הרבה עבודות כאלה? אני לא.

4. אין לי רגע דל

נדמה לי שאין תחום שמתחדש ומתעדכן בקצב גבוה כמו עולם האינטרנט. גוגל מעדכן אלגוריתמים לעיתים תכופות, משנה את מבנה תוצאות החיפוש, את הלוקאל, את התוצאות העשירות, דפים עסקיים בגוגל+, משנה את גוגל אנליטיקס, מוסיף פיצ'רים ל WMT, מעדכן את ההנחיות למקדמי אתרים… בלוגרים מעלים עוד טיפים, עוד מחקרים, עוד פוסטים…

גם העולם שמסביב ל SEO מתעדכן ומתחדש כל הזמן. וכבר אמרנו, יש המון מסביב: מחקר חדש על חווית משתמש, עדכון גירסא לוורדפרס, כלי חדש למעקב קישורים, עולם המובייל, עולם התוכן, עולם הפרסום, רשתות חברתיות…

אין רואה חשבון, עורך דין, רופא ואפילו איש היי-טק שנדרש לקצב עדכונים כזה.

אני צוברת לי במהלך כל שבוע מאמרים לקרוא בסופ"ש. אני אוספת את הטובים והחשובים ביותר, מוותרת על לא מעט, ועדין נשארת עם לפחות 10 מאמרים לכל סופ"ש. זר לא יבין את הכיף של לקרוא חומר מקצועי גם בשעות הפנאי. לא אהבתי מאמרים באוניברסיטה ולא בעבודות הקודמות שלי. התחום שלנו – פשוט מעניין. כל יום (או לפחות כל שבוע) לומדים דברים חדשים ובעיני, זה כיף גדול.

5. מודל עסקי מצוין

נכון, לא קל עם הלקוחות הישראלים. לא קל להסביר להם שקידום אורגני זו עבודה מורכבת שדורשת תגמול גבוה ולא קל לשכנע אותם שבתוך ים החאפרים והשרלטנים אנחנו דוקא כן ניתן להם תוצאות.

אבל יש לעבודה שלנו כמה יתרונות:
1. היא בריטיינר – Once השגנו לקוח, הוא איתנו לכל החיים, או לפחות כל עוד הוא מרוצה
2. היא דורשת מקצוענות – היא מורכבת ודורשת מומחיות ולכן ניתן לתמחר אותה גבוה
3. לא חייבים לקוחות בשביל להצליח – למי שיודע לייצר טראפיק, יש מגוון אפשרויות להרויח מקידום: אפיליאציה, אתרי לידים ושאר רעיונות כיד הדמיון של הראש היהודי.


6. גמישות וניידות

מחשב מחובר לאינטרנט, זה כל הציוד הנדרש לקידום אתרים. אפשר לעשות את זה מהבית, מהמשרד, מתאילנד (עוד לא יישמתי), בכל יום ובכל שעה. אני מקבלת מיילים ושיחות סקייפ מהעובדים שלי ומקולגות בשתיים בלילה, בשבתות, לפנות בוקר…

הגמישות הזו מייצרת לכל אחד זמן לעסוק בתחומים אחרים במקביל: ללמוד/להיות זמין לילדים, לטייל בעולם (עוד לא יישמתי).

זהו. בטח יש עוד יתרונות בעבודת SEO, אבל עברתי את ה 800 מילים, וכבר אחרי חצות… אז עכשיו תורכם:

מה אתם אוהבים ומה אתם שונאים בלהיות מקדמי אתרים?

מיכל כהן

מיכל כהן, בעלת חברת WebGuru לקידום אתרים בגוגל ובעלת מדריך Inlight הכולל מגוון תשובות מקצועיות בקידום אתרים.

המאמרים האחרונים של מיכל כהן (צפה בהכל)

מיכל כהן

מיכל כהן, בעלת חברת WebGuru לקידום אתרים בגוגל ובעלת מדריך Inlight הכולל מגוון תשובות מקצועיות בקידום אתרים.

27 תגובות על “למה להיות מקדם אתרים זו העבודה הטובה בעולם?

 • פברואר 24, 2014 8:17 am

  אהבתי מאוד לקרוא את הראיון, תודה רבה! 🙂

  הגב
 • פברואר 24, 2014 9:25 am

  כיף של מאמר על הבוקר.
  גם אני מאוד אוהבת את הגיוון, האתגר, האנשים והגמישות 🙂

  נ.ב
  כפתור הלייק לא עבוד, הוא נפתח ומציע שיתוף לפיסבוק אבל לא ניתן ללחוץ לצורך השיתוף כי הכפתור "שלח" מוסתר מאחרוי התפריט.

  הגב
 • פברואר 24, 2014 9:33 am

  זה לא ראיון, זה מונולוג נהדר שובל.
  אבל החלק הכי חשוב זה – שפשוט לא חייב לקוחות, אפשר להקים מספר אתרים, לקדם אותם ולהרוויח משכורת נאה מאדסנס / לידים. יש כאלה שמשלבים אותם גם יחדיו 🙂

  הגב
 • אליאב לנקרי
  פברואר 24, 2014 9:35 am

  יולי:
  כיף של מאמר על הבוקר.
  גם אני מאוד אוהבת את הגיוון, האתגר, האנשים והגמישות :-)

  נ.ב
  כפתור הלייק לא עבוד, הוא נפתח ומציע שיתוף לפיסבוק אבל לא ניתן ללחוץ לצורך השיתוף כי הכפתור "שלח" מוסתר מאחרוי התפריט.

  תוקן, תודה!

  הגב
 • פברואר 24, 2014 9:50 am

  מודה ומתוודה נכנסתי מתאילנד לראות מיקומים. היה מואי כייף לקרוא ולקבל בוסט להמשך היום 🙂

  הגב
 • פברואר 24, 2014 9:59 am

  מיכלי מותק!
  אין עלייך 🙂
  העלית חיוך אצל כולנו כאן במשרד..

  אני אישית אוהבת את הלמידה האינסופית – של התחום ותחומים משיקים ושל עולמות תוכן של לקוחות שונים.

  אה וגם זו אח'לה עבודה לנשים / אמהות טריות…
  לפני שפתחתי את המשרד עבדתי מהבית וגידלתי את בני וזה עבד בשילוב מצויין!

  הגב
 • פברואר 24, 2014 2:53 pm

  מה קרה לך, מיכל – נתקפת נוסטלגיה לימים שהיו ולא יהיו עוד?

  אפילו ללקוחות הפוטנציאליים של רואי החשבון כבר נמאס לעבור מתוצאת חיפוש אחת לתוצאת החיפוש הבאה ולראות עד כמה כולן דומות. ואת לא שומעת את הנהלת גוגל לוחשת ללקוחות שלך משהו באוזן?

  הגב
 • פברואר 24, 2014 3:50 pm

  ובכלל:
  אני מנהל ומלמד מקדמי אתרים מזה כ-15 שנים. גייסתי רבים, פיטרתי אחדים, ובעיקר צפיתי במי שעוזבים לבד לאחר שנוכחו לדעת (מתוך ניסיון) שהמקצוע לא מתאים לאישיות שלהם. ההסתייגות שלי היא זו: קידום אתרים (נגד מתחרים ראויים) איננו מקצוע טכני שמהותו ביצוע פעולות על פי צ'קליסט, כאשר (כמו בפחחות רכב) אתה מקבל משוב לעין האם ביצעת את הפעולה באופן נכון או שגוי. קידום אתרים (נגד מתחרים ראויים) מתבצע בסביבת עבודה שמאופיינת על ידי אי-ודאות קיצונית (כ-95%). מי שמתקשה להסתגל לתנאים הללו נוהג לפנטז שאי-הודאות לא קיימת, הפער בין המציאות לפנטזיה שוחק את כוחות הנפש, והוא נאלץ לפרוש במוקדם או במאוחר. ודאי שאין מקום לזרוק לתוך סביבת עבודה כזו עובד מתחיל שלא התנסה לאורך זמן בעיסוק בתחום שבו דרושה הכרה באי-ודאות וחשיבה ביקורתית, כמו למשל לימודי תולדות הפיסיקה, שאינם אלא מעבר מטעות אחת לטעות אחרת, ועד היום טובי המוחות טרם הצליחו לנסח תיאוריה מאוחדת, שכל חלקייה מתיישבים יפה האחד עם השאר.

  היתרון בלהיות פרילנסר הוא שאיש מלבד הלקוחות לא יכול לפטר אותך בשל אי-התאמה למקצוע. אני מתרשם שמיכל תופסת בטעות את מהות המקצוע כגוף מתרחב של ידע ודאי שהעובד רק נדרש להתעדכן בו, ולא כמקצוע שמהותו קבלת החלטות בתנאי אי-ודאות קיצונית. העיוורון הזה (המשותף אגב לכל מי שבא למקצוע מתחום התכנות) מטעה גם את מיכל מלראות שהנהלת חברת גוגל כבר החליטה להוציא את מקדמי האתרים ואת כותבי "התוכן השיווקי" מהמשחק.

  הגב
 • פברואר 24, 2014 6:12 pm

  זקן השבט (עמנואל):
  ובכלל:
  אני מנהל ומלמד מקדמי אתרים מזה כ-15 שנים. גייסתי רבים,פיטרתי אחדים, ובעיקר צפיתי במי שעוזבים לבד לאחר שנוכחו לדעת (מתוך ניסיון) שהמקצוע לא מתאים לאישיות שלהם. ההסתייגות שלי היא זו: קידום אתרים (נגד מתחרים ראויים) איננו מקצוע טכני שמהותו ביצוע פעולות על פי צ'קליסט, כאשר (כמו בפחחות רכב) אתה מקבל משוב לעין האם ביצעת את הפעולה באופן נכון או שגוי. קידום אתרים (נגד מתחרים ראויים) מתבצע בסביבת עבודה שמאופיינת על ידי אי-ודאות קיצונית (כ-95%). מי שמתקשה להסתגל לתנאים הללו נוהג לפנטז שאי-הודאות לא קיימת, הפער בין המציאות לפנטזיה שוחק את כוחות הנפש, והוא נאלץ לפרוש במוקדם או במאוחר. ודאי שאין מקום לזרוק לתוך סביבת עבודה כזו עובד מתחיל שלא התנסה לאורך זמן בעיסוק בתחום שבו דרושה הכרה באי-ודאות וחשיבה ביקורתית, כמו למשל לימודי תולדות הפיסיקה, שאינם אלא מעבר מטעות אחת לטעות אחרת, ועד היום טובי המוחות טרם הצליחו לנסח תיאוריה מאוחדת, שכל חלקייה מתיישבים יפה האחד עם השאר.

  היתרון בלהיות פרילנסר הוא שאיש מלבד הלקוחות לא יכול לפטר אותך בשל אי-התאמה למקצוע. אני מתרשם שמיכל תופסת בטעות את מהות המקצוע כגוף מתרחב של ידע ודאי שהעובד רק נדרש להתעדכן בו, ולא כמקצוע שמהותו קבלת החלטות בתנאי אי-ודאות קיצונית. העיוורון הזה (המשותף אגב לכל מי שבא למקצוע מתחום התכנות) מטעה גם את מיכל מלראות שהנהלת חברת גוגל כבר החליטה להוציא את מקדמי האתרים ואת כותבי "התוכן השיווקי" מהמשחק.

  עמנואל, מתי תפסיק להיות קודר כל כך? כבר שנים שאתה מספיד ומקונן על התחום ובינתיים התעשיה רק צומחת ופורחת ומתחזקת. השינוי שחל הוא רק לטובה, התנקה קצת ספאם וצריך להשקיע יותר בשביל להצליח. זה בפירוש לא מקצוע טכני וזה מה שעושה אותו מעניין, כך ניסיתי להסביר בפוסט. אתה תמיד מפחיד מהמלחמה מול חברת גוגל, אבל המלחמה היא לא מול גוגל, היא מול המתחרים ולכן זה לא משנה בכלל מה אחוז אי הודאות, כי אנחנו לא צריכים לנצח או לפצח את גוגל, אנחנו צריכים להיות טובים מהמתחרים שלנו ולנצח אותם. וזה אפשרי. מחכה כבר לראות אותך מפרגן יום בהיר אחד…

  הגב
 • פברואר 24, 2014 6:22 pm

  ורד חורי:
  מיכלי מותק!
  אין עלייך
  העלית חיוך אצל כולנו כאן במשרד..

  אני אישית אוהבת את הלמידה האינסופית – של התחום ותחומים משיקים ושל עולמות תוכן של לקוחות שונים.

  אה וגם זו אח'לה עבודה לנשים / אמהות טריות…
  לפני שפתחתי את המשרד עבדתי מהבית וגידלתי את בני וזה עבד בשילוב מצויין!

  תודה יקירתי, שילוב מצוין עם גידול ילדים, זה אני מסכימה. גם אם יומיים אחרי לידה, כבר היינו על המחשב…

  הגב
 • פברואר 24, 2014 9:47 pm

  מיכל כהן: עמנואל, מתי תפסיק להיות קודר כל כך? כבר שנים שאתה מספיד ומקונן על התחום ובינתיים התעשיה רק צומחת ופורחת ומתחזקת. השינוי שחל הוא רק לטובה, התנקה קצת ספאם וצריך להשקיע יותר בשביל להצליח. זה בפירוש לא מקצוע טכני וזה מה שעושה אותו מעניין, כך ניסיתי להסביר בפוסט. אתה תמיד מפחיד מהמלחמה מול חברת גוגל, אבל המלחמה היא לא מול גוגל, היא מול המתחרים ולכן זה לא משנה בכלל מה אחוז אי הודאות, כי אנחנו לא צריכים לנצח או לפצח את גוגל, אנחנו צריכים להיות טובים מהמתחרים שלנו ולנצח אותם. וזה אפשרי. מחכה כבר לראות אותך מפרגן יום בהיר אחד…

  מיכל, יפה אמרת. אני אכן מלמד מזה 15 שנים שמקדם האתרים איננו משחק נגד גוגל אלא נגד מקדמי אותם אתרים שמתחרים באתר שהוא מקדם, ממש כמו ששתי קבוצות כדורגל משחקות ביניהן ולא שתיהן נגד השופט.

  יחד עם זאת, את טועה לחלוטין (כפי שגם אני טעיתי בזמנו) בהנחה שזה לא משנה מה הוא שיעור אי-הודאות אודות גוגל – 99% או 49% – משום שאותה אי-ודאות חלה גם על מקדמי האתרים שבהם אנחנו מתחרים. ראשית כל, אי-הודאות הקיצונית מורכבת משני חלקים: אי-הודאות אודות גוגל ואי-הודאות אודות מה שיעשו בעלי האתרים המתחרים. את יכולה לנצח את המתחרים אם כולכם עובדים בשיטה זהה ואת מקפידה לעשות הרבה יותר מהם, אחרת הם ינצחו אותך. זה היה אכן המצב כל עוד "כל קישור תרם". אבל כאשר הנהלת חברת גוגל החליטה שמרגע מסוים קישורי הזבל גורמים לנזק, הרבה מאד תוצאות חיפוש נענשו, עפו מהצמרת, והוחלפו בתוצאות חיפוש שמקדמי האתרים שלהם לא הצטיינו בחריצות יתר!

  השינויים התכופים במדיניות הנהלת חברת גוגל בנושא אופן פעולת האלגוריתמים מכריחים, אותי לפחות, לחקור את המדיניות הזו, להמציא פתרונות מעשיים ולשתף בהם את מי שראוי. הפתרונות שמקדמי האתרים המצויים מציעים אינם מעשיים: הוצאת קישורים לאתרי הלקוחות מתוך פוסט אורח בפורום או באתר כלשהו, וכל מיני רעיונות אחרים לתחמן את גוגל באמצעות בניית קישורים. אפילו הרעיון לציית להנחיות גוגל ולבנות "מלכודות" לקישורים "טבעיים" הוא בעיתי ביותר, כי הוא דורש כושר המצאה שחסר לכל העוסקים במקצוע (מדוע, למשל, כל אתרי מקדמי האתרים זהים?).

  חקירת מדיניות הנהלת חברת גוגל לאורך זמן חושפת שהיא החליטה להחליף בהדרגה את שיטת הדירוג משיטה שמבוססת על תכונות הדפים המקשרים לשיטה שמבוססת על מדידת רמת שביעות הרצון היחסית של המבקרים מהביקור באתר, ולהוציא בכך את מקדמי האתרים ואת כותבי התוכן שלהם מהמשחק. מספר המשתתפים הפעילים בפורומים המקצועיים ירד דרסטית, לרבע או לעשירית, וזה ודאי לא רומז ש"המקצוע פורח". יש להניח שרובם של אלה שנעלמו מהפורומים נעלמו גם מהמקצוע.

  הגב
 • פברואר 25, 2014 2:20 am

  מיכל כהן,

  מבחינתי לא מדובר על מלחמה לא נגד זה ולא נגד זה.

  מבחינתי מדובר על קרב שמטרתו לכבוש את ליבו של לקוח פוטנציאלי וע"י כך להגיע לצמרת של תוצאות החיפוש בכל תחום ללא יוצא מן הכלל

  בברכה,
  לאוניד אוסטרובסקי
  Leonid.co.il

  הגב
 • פברואר 25, 2014 10:19 am

  מה שבטוח בכתיבה רהוטה ומעניינת את טובה.

  אחלה מאמר.
  ֿ
  תודה.

  הגב
 • פברואר 25, 2014 2:08 pm

  לאוניד אוסטרובסקי:
  מיכל כהן,
  מבחינתי לא מדובר על מלחמה לא נגד זה ולא נגד זה.
  מבחינתי מדובר על קרב שמטרתו לכבוש את ליבו של לקוח פוטנציאלי וע"י כך להגיע לצמרת של תוצאות החיפוש בכל תחום ללא יוצא מן הכלל
  בברכה, לאוניד אוסטרובסקי

  לאוניד, אני מבין שאתה מדבר על ליבו של הלקוח הפוטנציאלי של בעל האתר שאתה מקדם ויודע היטב שעל ליבו (ולא על ליבם של האלגוריתמים לדירוג של גוגל) מתחרים בך עוד עשרות, מאות או אלפי מקדמי אתרים נוספים. זה אכן מה שהנהלת חברת גוגל מנחה את בעלימנהלי האתרים לעשות מזה שנים אחדות, וגם בהודעה מפורשת מחודש מאי 2013 (http://searchenginewatch.com/article/2276448/Google-Improve-Your-Sites-Rank-by-Building-High-Quality-Sites-Not-Links). אבל שים לב שהנהלת חברת גוגל מדברת אל בעלימנהלי האתרים מעל לראשם של מקדמי האתרים שלהם, משום שהיא מניחה, כפי הנראה, שאין בכישוריהם האישיים ובמסלול הכשרתם של מקדמי האתרים שום דבר שיועיל להם להצליח לדבר אל ליבם של האוכלוסיות המגוונות המהוות את שווקי היעד של בעלי האתרים.

  עצם השימוש בגוף יחיד ("ליבו של הלקוח הפוטנציאלי") רומז על הנחה סמויה שכל הלקוחות הפוטנציאליים של בעלי האתרים זהים. אבל ההתנהגות וההעדפות של אוכלוסיית משתמשי גוגל ששאלה ביטוי חיפוש אחד שונות מההתנהגות וההעדפות של האוכלוסייה ששאלה ביטוי חיפוש אחר, אפילו אם הוא קרוב מבחינה לשונית. כך למשל, אישה שנכנסת לקניון עזריאלי, מבקרת ב-20 חנויות לנעלי נשים, מודדת 80 זוגות נעליים וקונה או לא קונה זוג נוסף לאותם 50 זוגות שכבר יש לה בארון, מתנהגת אחרת מהאופן שבו היא עושה Shopping למלגזה חדשה עבור המפעל שהיא מנהלת. יתר על כן, לעתים קרובות מאד שתי אוכלוסיות או יותר שואלות את אותו ביטוי חיפוש מתוך כוונות והעדפות שונות.

  ניסיוני הרב עם מקדמי אתרים בעבודה, במפגשים פרטיים וציבוריים ובפורומים המקצועיים שכנע אותי שהקושי לעכל את הרבגוניות והמורכבות של הטבע האנושי מקורו באוריינטציה הטכנית שמניעה את מקדם האתרים המצוי לחפש תמיד "טיפ" או נוסחה שאפשר להעתיק. הוא בא לידי ביטוי גם בדמיון המדהים של העיצוב והתכנים של תוצאות החיפוש לביטוי "קידום אתרים", שממחיש איך הם בנו וקידמו את האתרים שבבעלותם על פי אותה נוסחה בדיוק!

  דמיינו לעצמם רחוב מסחרי ראשי, או קניון, שכל החנויות בהם מציגות מוצרים זהים בחלונות הראווה, ומאחסנות את אותם המוצרים הזהים במחסנים. מה כבר אפשר לומר על "איכות חווית הביקור" באותם רחובות וקניונים? זו אחת הסיבות לתובנה שמקדמי האתרים יוחלפו, מתוקף הנסיבות המשתנות, בבעלי "כושר המצאה יוצא דופן" שיבואו מתחומי הכשרה שונים לחלוטין, ששמים דגש על כישרון ומצוינות.

  כך שבתשובה להערה של ידידתי מיכל, אני בהחלט מפרגן לבעלי משרדי הקידום שישכילו להסתגל למהפכה שהנהלת חברת גוגל כופה על המקצוע, במקום לחלום שמה שהיה הוא שיהיה.

  הגב
 • פברואר 25, 2014 7:19 pm

  אחרי שעבדתי מעל 8 שנים במקום עבודה אחד בתעשיית השיווק באינטרנט, הבנתי שאין דבר כזה "עבודת חלומות". התחום הזה קשה ושוחק, והוא אחד מהתחומים כפויי הטובה ביותר שיצא לי לעסוק בהם.

  אבל!
  את צודקת בכל מילה שלך. זה תחום מעניין ומרתק, שמשלב את האהבה שלי לאינטרנט, לתוכן ולשיווק בחבילה אחת. עם כל הקשיים והחסרונות (ואלוהית יודעת שיש הרבה) – לא הייתי ממהר להחליף את המקצוע הזה בשום מקצוע אחר.

  הגב
 • פברואר 25, 2014 10:43 pm

  עמית אדלר:
  […]זה תחום מעניין ומרתק, שמשלב את האהבה שלי לאינטרנט, לתוכן ולשיווק בחבילה אחת.[…]

  עמית, איך אפשר לחשוב שאפשר להיות "מומחה" לשלושת הדברים האלה יחד, מבלי לפנטז שאין צורך בהשקעת 30,000 שעות הכשרה (כ-15 שנים) כדי להיות בעל מקצוע (https://www.google.com/webhp?sourceid=navclient&ie=UTF-8&gl=US&pws=0#gl=US&pws=0&q=10000+hours+to+learn+a+trade)? שלא לדבר על כשנתיים נוספות בכל אחד משלושת המקצועות לרכישת ניסיון מעשי, תנאי לקבלה לעבודה אצל כל מעביד שמבין עניין.

  ומאחר ומהות עבודת הקידום היא השגת ניצחון על עשרות, מאות או אלפי מקדמי אתרים שמתחרים בך על אותם 5-10 מקומות עליונים בתוצאות החיפוש, איך תנצח, עם השכלה מקצועית של שוליה מתחיל, צוות של שלושה בעלי מקצועות אמיתיים, כל אחד באחד משלושת המקצועות שהזכרת?

  הגב
 • פברואר 27, 2014 8:23 am

  זקן השבט (עמנואל),

  עמנואל, מעולם לא אמרתי שאני "מומחה" בתחום. אני מתרחק מהביטוי הזה כמו מאש. מי שחושב שהוא מומחה בקידום – כבר עשה את הטעות הראשונה שלו.

  הגב
 • פברואר 27, 2014 12:37 pm

  עמית אדלר,
  עמית, בוקר טוב,
  אני שמח מאד לשמוע את זה, במיוחד משום שאני קורא בפורומים שמאז ש-SEOMOZ השמיט חלק משמו, הפך ל-MOZ והמליץ למקדמי האתרים להפוך מיד למומחים לשיווק באינטרנט, כמעט כל מי שדיבר קודם על "בניית קישורים" מדבר עכשיו על ניצול ערוצי ה"שיווק" באינטרנט – קצת כסף ל-PPC, קצת כסף למדיה חברתית, קצת כסף לקידום אורגני, קצת כסף לבאנרים – בעוד שהשכל הבריא מלמד שפיצול תקציב השיווק לשווקים שבהם יש שליטה למעטים (בדרך כלל בעלי התקציב העדיף) מבטיח כישלון בכל ערוצי השיווק.

  הגב
 • מרץ 3, 2014 1:14 pm

  לא הייתי אומר העבודה הכי טובה בעולם, אבל עבודה מצויינת, עם תחושת סיפוק מעולה, ואפשר לעשות הכל מהבית.

  הגב
 • מרץ 4, 2014 10:38 pm

  איך את יומים אחרי הלידה כבר ליד המחשב ? חחח 🙂

  מיכל כהן: תודה יקירתי, שילוב מצוין עם גידול ילדים, זה אני מסכימה. גם אם יומיים אחרי לידה, כבר היינו על המחשב…

  הגב
 • אוקטובר 8, 2014 3:54 pm

  על רוב הדברים אני מסכים איתך.

  הגב
 • ינואר 23, 2016 2:27 am

  להיות מקדם אתרים זאת עבודה טובה משתלמת ואפילו כיפית בגלל החופשיות שאין לך בעל הבית על הראש, אבל,, אני מאמין שיש עבודות יותר טובות מלהיות מקדם אתרים,

  בכל מקרה מאמר נכון ומסקרן אהבתי להתחדש בידע, תודה רבה!

  הגב
 • יוני 22, 2016 2:56 am

  מאמר מאלף. טיפ: חפש seo והחלף ל-ppc והרי לך מאמר מעודכן לשנת 2016.

  הגב
 • אוגוסט 23, 2017 10:52 am

  מאמר מעניין מאוד, באמת מקדם אתרים זה מקצוע מצויין אך לדעתי רק בשוק העצמאי, בתור שכיר זה לעשות עבודה שחורה בשכר לא בטוח משתלם, עצמאים שמצליחים בתחום יכולים להרוויח המון אבל המון כסף, ויש לי חבר כזה.
  בכל אופן תודה רבה על המאמר!

  הגב
 • דצמבר 6, 2017 10:47 am

  אין בעיה שזה נחשב למקצוע הכי טוב בעולם,
  אני אישית עובד מול מקדם אתרים
  יש לי אתר בתחום צילום מגנטים לאירועים
  אבל אני לא מקבל מהמקדם שום מידע, את הכל הוא שומר בסוד
  אני משלם ולא יודע על מה, נכון אני מדורג יותר גבוה בגוגל
  אבל מה יקרה ביום שאני יעזוב אותו ?

  הגב
 • מרץ 5, 2018 6:15 pm

  לא יודע אם אני יכול להסכים עם הטיעונים. יש עבודות שוות יותר לדעתי. זה סובייקטיבי.

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *