זכויות יוצרים – ממה צריך להיזהר במהלך העבודה

במהלך עבודתי כעורך דין המתמחה בדיני אינטרנט, אני נתקל כמעט מדי יום בשאלות ודיונים של מקדמי אתרים ומשווקים ברשת הנוגעים לזכויות יוצרים. מדובר בשאלות העוסקות בין היתר בשימוש חוקי בתמונות, לוגואים, טקסטים וקישורים, ובסיכונים המשפטיים הקשורים בכך. למרבה הצער מסתובבות בענף הרבה שמועות בלתי מבוססות, ואי הידיעה הובילה לא פעם לתביעות משפטיות כואבות. לכן, החלטתי להביא בפניכם מספר עובדות והמלצות לגבי זכויות יוצרים ברשת.

תמונות – מה מותר ומה אסור?

כלל האצבע שלכם צריך להיות, שכל תמונה שמופיעה באינטרנט זוכה להגנה של זכויות יוצרים, ומכאן שאסור לכם להשתמש בה ללא קבלת רישיון שימוש. לצורך העניין, אין הבדל בין תמונה שגיליתם באתר קטן שנראה חסר תנועה, ובין פורטל גדול ופעיל. העסק מסתבך עוד יותר כאשר מדובר בתמונה של סלבריטאי, מפני שהתמונה מוגנת בו זמנית בזכויות יוצרים, בזכות הפרסום ובזכות לפרטיות. המשמעות היא שאתם עלולים למצוא את עצמכם נתבעים בעשרות אלפי שקלים, אפילו אם קיבלתם רישיון לשימוש בתמונה מהאתר בו היא מופיעה. על כן, עליכם להיות זהירים מאוד, ולוודא היטב אילו זכויות בדיוק מעניקה לכם ההרשאה מבעלי התמונה.

טקסטים דומים, מועתקים ומקוריים

חשוב להבין כי זכויות היוצרים חלות בראש ובראשונה על דרך הביטוי המסוימת בה מוצגים טקסטים שונים. מכאן שהעתקת תכנים מהווה עבירה ועלולה בהחלט להוביל לתביעה משפטית, אך לצידה גם כתיבת תכנים דומים למקור. מטבע הדברים, מדובר בתחום מורכב עם אזורים אפורים, כאשר החוק שואף מצד אחד להגן על זכויות היוצרים ומצד שני לאפשר להעביר רעיונות, נתונים ועובדות. מאחר שאתרים רבים עוסקים בתחומים זהים או מקבילים, הדרך הטובה ביותר להבטיח את עצמכם היא ליצור תכנים מקוריים. מותר לקבל השראה מתכנים שקראתם, בתנאי שבסופו של דבר אתם מגבשים "אני מאמין" מקורי משלכם הכולל הגיגים אישיים וייחודיים לכם. אסור להסתמך על טקסט קיים ולטעון אחר כך לשינוי סדר הופעת הפסקאות, שימוש בקישורים אחרים במקצת, או רק להפחית את הדמיון מהטקסט המקורי אפילו במידה רבה. כל מהלך כזה הופך את היצירה שהכנתם ל"יצירה נגזרת" והיא מותרת רק לבעל הטקסט המקורי. כלומר עליכם ליצור תוכן מקורי משלכם ללא תירוצים.

שימוש חוקי בלוגואים נפוצים

לעיתים קרובות קיים יתרון שיווקי וקידומי לשימוש בלוגואים של חברות ואפליקציות מסוימות, כדוגמת + Facebook ,Google או Waze. גם בנושא זה יש להיות זהירים מאחר שכל שימוש במותג של חברה הוא אסור בעיקרון, לרבות שימוש בהיבטים גראפיים, טקסטואליים, ותוכניים הכלולים בהם. מעבר לכך, על פי רוב יש להגיש בקשה מסודרת לקבלת הרשאה לשימוש מסחרי בלוגו. על כן, אם הינכם מעוניינים לשלב את הלוגו באתר, היכנסו תחילה לאתרי החברות והאפליקציות, הגישו בקשה וודאו שהאתר שלכם יעמוד בכל דרישות השימוש. קחו בחשבון, שכל סטייה מההוראות עלולה לסבך אתכם בתביעה יקרה וממש לא נעימה.
קראו את המאמר האחרון של עו"ד יריב קדם על רכישת דומיינים

עו

עו"ד יריב קדם

העובדה שאני עורך דין מומחה לטכנולוגיה נותנת לי כיום גם יתרון תחרותי אולטימטיבי לתחום האפליקציות שבו אני יכול לספק לבעלי הרעיונות לאפליקציה את כל הדרוש להם להגנה עם האפליקציה ע"י פטנט או פורמט זכויות יוצרים בינלאומי, וללוות את המיזם בכל יתר השלבים של הקמת החברה וניסוח החוזים לכל אורך הדרך. (אתר: www.kedem-law.co.il)
עו
עו

עו"ד יריב קדם

העובדה שאני עורך דין מומחה לטכנולוגיה נותנת לי כיום גם יתרון תחרותי אולטימטיבי לתחום האפליקציות שבו אני יכול לספק לבעלי הרעיונות לאפליקציה את כל הדרוש להם להגנה עם האפליקציה ע"י פטנט או פורמט זכויות יוצרים בינלאומי, וללוות את המיזם בכל יתר השלבים של הקמת החברה וניסוח החוזים לכל אורך הדרך. (אתר: www.kedem-law.co.il)

10 תגובות על “זכויות יוצרים – ממה צריך להיזהר במהלך העבודה

 • ינואר 27, 2015 1:51 pm

  שלום,
  רציתי לדעת, האם השמעת מוזיקה בין חברים בסלון באמצעות יוטיוב יכולה להוות הפרת זכויות יוצרים?
  אם לא, מתי זה כן הופך להפרה? ברגע שכסף מעורב? ברגע שיש כמות מסויימת של אנשים?

  אשמח אם תוכל לעזור לי בסוגייה הזו.

  תודה

  הגב
  • ינואר 28, 2015 1:28 pm

   ערן הי,
   השמעה בין חברים ספורים בסלון ביתך הפרטי כמוה כשמיעה עצמית, והרי לכך נועדה המוזיקה – לשמיעה.
   כאשר כסף מעורב, או צרכים עסקיים/שיוקיים ודומיהם זה בוודאי הופך את ההשמעה לאסורה ללא אישור. אבל לא רק, שכן יתכנו מקרים שבהם נפגעו האינטרסים הלגיטימיים של בעל זכויות היוצרים מבלי שמישהו אחר "עשה עליו כסף", אלא פגע באוטונומיה שלו לנצל את היצירה.
   פרק ד' לחוק זכות יוצרים, התשס"ח – 2007, קובע חריגים המאפשרים לעשות שימוש בזכות יוצרים (סע' 19 עד 30 לחוק). הקישור מתוך ויקיפדיה מופיע להלן:
   http://he.wikisource.org/wiki/%D7%97%D7%95%D7%A7_%D7%96%D7%9B%D7%95%D7%AA_%D7%99%D7%95%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%9D#.D7.A1.D7.A2.D7.99.D7.A3_19
   תהנו

   הגב
 • ינואר 27, 2015 10:12 pm

  מאמר חשוב – כדאי לפרסם אתרים שניתן למצוא בהם תמונות לשימוש חופשי.

  הגב
  • ינואר 28, 2015 1:35 pm

   עידן הי,
   לא כולם מכירים את האפשרות הזו, אבל גוגל מפרסם תמונות לשימוש חופשי, אליהן ניתן להגיע כדלקמן:
   1. הכנס למאגר חיפוש "תמונות" של גוגל (ברירת המחדל היא "אינטרנט" אבל אפשר לבצע חיפוש במאגרים ספציפיים כמו "חדשות", "תמונות", "סרטונים", "מפות" וכ').
   2. לחץ על "כלי חיפוש". ייפתח תפריט משנה שתכליתו לאפשר לך למיין את התמונות שאתה מחפש.
   3. בתפריט המשנה לחץ על "זכויות שימוש", ובחר בסוג הרשיון שאתה מעוניין בו, כגון "מסומנת לשימוש חוזר מסחרי עם אפשרות לבצע שינויים"….
   בהצלחה!
   יריב

   הגב
 • יוני 26, 2016 3:30 pm

  שאלה ,
  ברגע שאני עושה חיפוש מתקדם בתמונות בגוגל ומסמן את האפשרות תמונות שמסומנות לשימוש מסחרי ושימוש חוזר.
  האם ניתן להשתמש בתמונות האלו?

  הגב
  • יולי 23, 2016 3:03 pm

   כן…
   אבל שים לב שאתה צריך לעשות לשימוש מסחרי + לשינוי.
   כי ככל הנראה אתה תשנה את התמונה ואת הגודל וכו…

   אבל תתיעץ עם עורך דין הכי טוב.
   בהצלחה

   הגב
 • מאי 7, 2017 10:03 am

  חשוב מאוד, תודה רבה על המידע !

  הגב
 • מאי 22, 2017 8:29 am

  האם מותר לי לצלם וידיו מהטלווזיה במצלמה שלי ואז להציג את זה ביוט טיוב ?

  הגב
 • אוגוסט 7, 2017 10:13 am

  חשוב מאוד לדעת, תודה רבה על ההשקעה הנפלאה !

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *