כיצד מייצרים קישורים חיצוניים איכותיים, ומהם המדדים המשפיעים על איכות הקישורים?

קישורים הם חלק מרכזי בתהליך קידום אתרים אורגני, אולם משום מה משווקים רבים טוענים שהם לא החלק המרכזי בקידום האתר, כלומר הם פחות חיוניים, אך התוצאות מדברות בעד עצמן – קישורים מהווים כ- 25% מהצלחת קידום האתר, אך כל זאת בתנאי שמדובר בקישורים איכותיים היוצאים מאתרים המדורגים גבוה.
בקיצור, קישורים לא הולכים להיעלם בקרוב מזירת הקידום האורגני, וקישורים איכותיים יעשו את העבודה ואת זה כולם יודעים. אודות רלוונטיות קישורים יוצאים או מציאת אלטרנטיבה אחרת לקישורים כיום תוכלו למצוא (או שלא) בסרטון הבא:

ההבדל בין קישורי Nofollow לקישורי Dofollow

איכות הקישורים נמדדת בראש ובראשונה בחוזק שלהם מבחינת האלגוריתם של גוגל, כאשר ישנו הבדל מהותי בין קישורים עוקבים וקישורים לא עוקבים (Nofollow / Dofollow) שהם פרמטר חזק המשפיע על איכות הקישור. חשוב לשלב ולגוון ביניהם בצורה מאוזנת, כאשר המטרה היא לשאוף לקישורי Dofollow מכיוון שקישורי Nofollow אינם תורמים באופן ישיר לדירוגים, אולם חשוב שלא לשכוח אותם ולשלבם מידי פעם על מנת לשמור על תמהיל תקין.

השפעת הדומיין המקשר

האלגוריתם של גוגל מתבסס על בחינת הקישורים הנכנסים דרך דומיין מסויים, ולכן כל דומיין יכול לתרום כוח מדומיין אחד ומצד שני גם לתת כוח על פי שני מדדים עיקריים: Trust Flow – שזהו מדד הראשון המסמל את איכות הקישורים הנכנסים לדומיין. Citation Flow לעומת זאת הוא מדד עיקרי שני, המסמל את מידת ההשפעה של כל קישור אשר נכנס לדומיין. שני המדדים הללו יכולים להשפיע על אמינות הדומיין, אולם דומיין המכיל מספר רב יותר של קישורים איכותיים בעלי השפעה, יתפרש על ידי גוגל כרלוונטי לתחום המרכזי של הקישורים.

אמינות והשפעות עתידיות של הקישורים

ישנם שני קריטריונים עיקריים המשפיעים על אמינות הקישורים וההשפעה העתידית שלהם: כתובות הדומיינים של אתרים מתחומים שונים כגון תחום התיירות, האופנה וכו', בהתאם לקישורים הנכנסים אליהם מאתרים אחרים, הרי כל קישור בסופו של דבר בעל השפעה, וככל  שהקישור יהיה קשור לתחום של האתר שממנו יוצא הקישור, כך הוא יהיה אמין יותר. דוגמא לקישור אמין – קישור מחברה של בניית אתרים לחברה המעניקה בניית אתרים, התחום הוא זהה ואמין.

קישורים מאתרים שכבר מדורגים

קישורים היוצאים מאתרים בעלי דירוג גבוה הם בעלי חוזק ואמינות, ולכן מומלץ לבדוק קודם לכן את הדירוג של האתר ב-Ahrefs (כלי לבדיקת איכות הקישורים). מובן שחשוב להשתמש כמה שפחות בקישורים מפורומים ופורטלים שאינם רלוונטיים ואינם מועילים בשום צורה לקידום. לכן, קישור טוב הוא לדוגמא מאתר חזק או ממאמר אורח וכו'. ישנה טענה שקישורי פוטר הם פחות טובים – וזה נכון. לפני כמה שנים הקישורים הללו היו תורמים לאתר, אך לאחרונה גוגל מדרגת את הקישורים הללו כספאם ולכן הם פחות טובים לקידום. קיימים מאות גורמים נוספים המשפיעים על דירוג האתרים – קראו על 205 מהם.

קישורים לא איכותיים ואפילו סוג של הונאת קישורים מבחינת גוגל – קישור כתבה מאתר של בלוג, קישור תמורת קישור לאותם אתרים, קישורים בתשלום ממערכות אוטומטיות, קישורים מאתרים שאינם קיימים או מאתרים מוענשים, קישורים זדוניים מאתרי סקס, הימורים לא חוקיים וכו'. בעבר גוגל הענישה בגלוי כמה מהרשתות המובילות שעסקו בסחר בקישורים או בקניית פוסטים, לדוגמא, עונשים שנתנו ל- PostJointMyBlogGuest ולעוד מספר רשתות בפולין, ספרד וגרמניה.

תוכן איכותי כגורם המשפיע על הקישור

תוכן איכותי באופן כללי תמיד יעיל בלי קשר לקידום האתר והדירוג של גוגל, אולם קישור טבעי לחלוטין המגיע מתוכן איכותי יהיה יעיל יותר לקישור ולחוזקו. איך תוכן איכותי נמדד? על פי כמות המילים שנכתבו, על פי הערך המוסף שהוא מעניק לגולש, רמת ההשקעה וכו'. זה הזמן להזכיר כי חשוב שהקישור ייצא ממרכז התוכן כדי שהוא יהיה בעל ערך גבוה יותר.

זו לא הכמות – זו האיכות

הוצאת כמות לא פרופורציונלית של קישורים לאתר מסוים או בכלל, תעשה בדיוק את הפעולה ההפוכה, ולכן קצב בניית הקישורים חייב להיות אחיד יחסית, אולם לכל מקדם יש את שיטות העבודה שלו מבחינת סדרי זמן. חשוב להזכיר כי כמות גדולה של קישורים היוצאים מאתר אחד תוכל לגרום לענישה מבחינת גוגל, ולכן חשוב להיות ערניים לנושא. בקיצור – היו טבעיים.

לסיכום, בניית קישורים נכונים היא עבודה רבותי, ועבודה קשה, כזאת ששייכת למומחים. אולם חשוב להדגיש שבניית קישורים היא רק כ- 25% מעבודת הקידום, ובוודאי שכמה שהקישורים יהיו איכותיים הם עדיין לא יאפשרו את קידום האתר בצורה טבעית, אלא יש משמעות גם לתכנים איכותיים, להיררכיית האתר אופטמיזציה ועוד.

בהצלחה!

אלמוג גרציאן

אלמוג גרציאן

אלמוג גרציאן בעל ניסיון של 6 שנים בתחום קידום האתרים וניהול מגוון רחב של פרויקטים של קידום אורגני. לאחרונה פתח עסק לקידום אתרים ובניית אתרי וורדפרס בשם SEO-VIP.
אלמוג גרציאן
אלמוג גרציאן

אלמוג גרציאן

אלמוג גרציאן בעל ניסיון של 6 שנים בתחום קידום האתרים וניהול מגוון רחב של פרויקטים של קידום אורגני. לאחרונה פתח עסק לקידום אתרים ובניית אתרי וורדפרס בשם SEO-VIP.

2 תגובות על “כיצד מייצרים קישורים חיצוניים איכותיים, ומהם המדדים המשפיעים על איכות הקישורים?

 • יוני 20, 2017 9:01 pm

  אלמוג, אתה כותב תוכן ממש טוב, נהנתי לקרוא אותו.
  תודה רבה!

  הגב
 • יולי 13, 2017 9:07 am

  אחלה מאמר הגענו אליו די במקרה , תמיד כיף לקרוא כאן דברים טובים!
  תודה מצוות SEOWHO

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *