Marketing Automation מה זה ואיך זה עובד? (+בונוס: 5 כלים מומלצים לאוטומציה)

ישנם כלי שיווק אוטומטיים רבים שזמינים, מקלים על החיים ועוזרים להיות יעילים יותר במהלכי שיווק. רגע לפני שאתם עושים משהו בלי להבין את המשמעות ואיך לעשות אותו בצורה נכונה, בואו נבין יחד מה הוא תהליך אוטומציה? ואיך בדיוק זה פועל? בנוסף, קבלו ממני 8 כלים מעולים שאתם יכולים להתחיל להשתמש בהם ולחבר בין המערכות השונות.

מה זה אוטומציה ומה זה לא

ישנן מספר דעות מוטעות לגבי מהו באמת תהליך של אוטומציה. המיתוס הגדול ביותר הוא שאוטומציה היא שעושה 'ספין' לטקסט, לדוגמא, תוכנה\כלי שכותבת בלוג ומייצרת עדכונים במדיה החברתית ללא כל מידע מהשתמש. זאת למעשה הגדרה מאוד טובה למה זה לא אוטומציה. שירותים ותוכנות לאוטומציה לא עושים אוטומציה לתהליכים של יצירת תוכן. אם כבר, אז בדיוק להפך, אוטומציה שואפת להפוך את האסטרטגיה שלך ליותר אישית.

אז על מה אנחנו מדברים? למעשה, אוטומציה בעולם השיווק יכולה להיות פלטפורמת תוכנה או כלי אונליין המאפשר לך לעשות אוטומציה למטלות חזרתיות מסוימות, כמו למשל לשלוח אימיילים ולנתח יחס-פתיחה ולעשות פעולה מסויימת אם X לא קרה או לקבל אימייל משולח מסויים ולעשות את פעולה Y, או אם אנחנו רוצים להיות אקסטרים – לחבר בין מספר שירותים שונים בהם אנחנו משתמשים, לדוגמא:

חיבור של מספר שירותים שונים | תצלום מתוך: ifttt.com
חיבור של מספר שירותים שונים | תצלום מתוך: ifttt.com

הכלים השונים מתוכננים לחסוך למשתמש זמן שניתן לפקס אותו על הצד החשוב של שיווק – שהוא יצירת תוכן וקמפיינים מתאימים והתעסקות בלקוחות פוטנציאליים.

איך אוטומציה באמת עובדת?

כשלידים נכנסים לעסקים מסודרים הם לרוב נכנסים למערכת CRM (אם העסק מסודר ומאורגן). השאלה הקריטית כעת היא מה לעשות איתם? הלקוחות הפוטנציאלים האלה אולי נרשמו לניוזלטר או הורידו eBook מהאתר שלך, אך הרוב לא יהיו מוכנים לרכוש משהו מיידית.

זה לא יהיה מספיק להביא איש מכירות שיתקשר אליהם ואז לצפות להשיג לקוח חדש בתום השיחה. במקום זאת, כל ליד צריך להיות מטופח ומפולח לקבוצה המתאימה לו ביותר, כך שבסופו של דבר יהיה צורך להמציא אסטרטגיה שתעזור להפוך אותם למוכנים לקבל שיחת טלפון.

יכול להיות שאנחנו מדברים על מאות לידים שיכנסו למערכת שלכם (במיוחד לאחר קמפיין ממומן מוצלח או קידום אורגני שצלח). חלוקה וניתוח של כל הלידים הללו עשויה לגזול המון זמן מזמנכם החשוב. למעשה, לעסק הממוצע זוהי משימה שיכולה לחסל זמן רב. שירותי האוטמוציה עוזרים להפוך את כל המידע הלידים למידע פרקטי המבוסס על האינפורמציה הקיימת. זה הופך תהליכים רבים של חלוקה וסינון לאוטומטיים.

לאחר שיהיו לכם מספר רשימות המכילות נקודות זהות אצל משתמשים שונים, תוכלו ליצור רשימות לידים שונות ולהחליט איך להתנהג עם כל אחת מהן ובאיזה משפך להשתמש על מנת להמיר אותם בצורה האיכותית ביותר בלי לפגוע בהם. כאן, שוב כלי אוטומציה יכולים לעזור, משפך מכירות לכאורה הוא למעשה מסע של קונה (Customer Journey), מחשיפה ראשונית למותג ורכישה ולבסוף המלצות והפניות של חברים ומכרים.

מסע לקוח. Image source: customerthink.com
מסע לקוח. Image source: customerthink.com

אוטומציה יכולה לספק מסגרת בשבילך ליצור תוכן מתאים שניתן להעביר ללקוחות הפוטנציאליים בהתאם לשלב במסע בו הם נמצאים ולהזיז את הלקוחות לשלבים שונים במשפך. לדוגמא, ברגע שמישהו מתקדם ב"מסע" ניתן ליצור תוכן המתייחס לשאלות ולדרישות העסקיות הספציפיות של הלקוח הפוטנציאלי.

למה אתם גם צריכים לעשות אוטומציה?

בסקר שנערך בשנת 2016 בקרב 239 עסקים, 71% מהנשאלים ענו כי הם כבר משתמשים במידה מסויימת באוטומציה במהלכי השיווק שלהם. 23% ענו כי הם כרגע לא משתמשים אך מתכוונים להשתמש בעתיד הקרוב.

הסיבה העיקרית לכך שכל כך הרבה עסקים מאמצים אוטומציה במהלכים שיווקיים היא כי היא מאפשרת לצוות קטן יותר של אנשי שיווק לעשות את העבודה שפעם הייתה דורשת מחלקה שלמה.

סיבה זו בלבד אמורה להספיק בשבילך לשקול ברצינות אוטומציה (אם עוד לא עשית את זה). אוטומציה עוזרת לך לתעדף את הזמן שלך, מאפשרת לך להתפקס על הלידים שיש להם את הפוטנציאל הגדול ביותר להפוך ללקוחות, או להתפקס על אלו שעשויים להניב ערך עבורך.

ניתוחים שפעם היו אורכים ימים באמצעים קונבנציונאליים, נגשים כעת בשניות בזכות אוטומציה. זוהי סיבה ברורה נוספת למדוע כדאי לך לאמץ את זה. אוטומציה מוציאה את כל האלמנטים הרנדומליים משיווק, על ידי כך שהיא נותנת לך גישה לפונקציות דיווח מפורטות ומדוייקות ואינדיקציה ברורה של ROI מכל מה שהושקע בו זמן.

השתכנעתם?

כלי אוטומציה מומלצים:

Automate.io
Zapier.com
Integromat
IFTTT
Microsoft Flow

אליאב לנקרי

אליאב לנקרי

בעלים של חברת GH.A שיווק דיגיטלי. מומחה באסטרטגיות לקידום אתרים נקיות לאורך זמן. כותב את הבלוג שמולכם כבר למעלה מ-7 שנים בגלל הכיף שבתחום.
מקדם אתרים ברוב הפעמים תחת הכובע הלבן ☺- אבל במקרים מסויימים יודע גם לעבור לצד השחור ☻.
אליאב לנקרי
אליאב לנקרי

אליאב לנקרי

בעלים של חברת GH.A שיווק דיגיטלי. מומחה באסטרטגיות לקידום אתרים נקיות לאורך זמן. כותב את הבלוג שמולכם כבר למעלה מ-7 שנים בגלל הכיף שבתחום. מקדם אתרים ברוב הפעמים תחת הכובע הלבן ☺- אבל במקרים מסויימים יודע גם לעבור לצד השחור ☻.

3 תגובות על “Marketing Automation מה זה ואיך זה עובד? (+בונוס: 5 כלים מומלצים לאוטומציה)

 • מרץ 2, 2017 5:54 pm

  מעניין מאד! שווה גם להכניס ברשימה בסוף את האוטומציות של אקטיב טרייל לרשימה בסוף.
  מערכת האוטומציות שלהם מאד אינטואיטיבית ומחברת בין הקמפיינים באי-מייל, דפי הנחיתה, הטפסים, הסמס ומערכת הסקרים. מה שיותר יפה זה שגם מערכת האוטומציות שלהם היא חינמית (: שווה בדיקה, אולי אפילו פוסט. בכל זאת מערכת כחול-לבן שמצליחה בעולם.
  activetrail.co.il

  הגב
  • מרץ 5, 2017 4:05 pm

   מסכים

   הגב
 • מרץ 5, 2017 12:26 pm

  ללא ספק מדובר בכיוון שהתחום צועד אליו. תודה רבה על המאמר מאיר העיניים.

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *