שיווק וקידום חנות וירטואלית – איך לעשות את זה נכון?

איזה יופי, החלק היצירתי עבר לו והינה יש לך את החנות לעסק שלך שכל כך רצית וכל כך השקעת בה. אתה יודע שהמחירים שלך הם מעולים ואפילו טובים בהרבה יותר משל המתחרים שלך. אבל מה עכשיו? אתה צריך גולשים, או יותר נכון – רוכשים פוטנציאליים. איך עושים את זה? הטיפים שלי לחנויות וירטואליות (ecommerce).

איך לשווק חנות וירטואלית נכון
אז איך אתה יכול להביא תנועת מבקרים עם אופציה לרכישה באתר שלך? אם חשבת שבניית קישורים לחנות זה מה שיעשה לך את כל עבודת קידום האתר והשיווק שלו – אתה טועה. תתחיל לקרוא!
* חשוב לציין כי כל הטיפים נכתבו מנסיון אישי שלי מול לקוחות בעלי חנות אונליין.

שלב 1: בחירת מילות מפתח נכונות ומדוייקותמחקר מילות מפתח

חלק מהמאמץ שלך על מנת להביא לקוחות פוטנציאליים ממנועי החיפוש הוא באמת לוודא שהדפי תוכן שלך\מוצרים שלך מותאמים למילות המפתח הנכונות.
מילות המפתח בדף יעזרו לגוגל ולמנועי חיפוש נוספים להבין במה הדף עוסק.

מחקר מילות מפתח

נעים להכיר, KeywordPlanner כלי רב ערך עבור כל איש שיווק ומקדם אתרים.
הכלי יאפשר לך לראות (בערך) את התחרות על מילת מפתח מסויימת ואת כמות החיפושים החודשיים על המילת מפתח שבחרת. שימוש בכלי KeywordPlanner הוא דרך מצויינת לבדוק את התחרות שלך על ביטויים (מילות מפתח) שעלולים בסופו של דבר להיות משתלמים.

שאלה לי אלייך;
 אם התחרות על מוצר מסויים נמוכה אבל מצד שני כמות החיפושים גבוהה. מה תעשה?
כמובן שתצטרך לשקול לפתוח\להקים דף שמציע את המוצר ולבחון את תנועת המבקרים ובסופו של דבר את ההמרות ממילת המפתח הספציפית הזו.

איפה למקם את מילות המפתח

הבוטים של מנועי החיפוש יודעים לסרוק עמודים ולפענח לפי אלמנטים בעמוד על מה העמוד מדבר או יותר נכון במה הוא עוסק. לכן, כשאתה עושה אופטימיזציה עלייך לשים לב לאלמנטים הבאים בדף שלך:
כותרת הדף – המקום החשוב ביותר עליו הגולש מסתכל בתוצאות החיפוש. מילת החיפוש היא המילה המודגשת במנועי החיפוש וברוב המקרים גולש ששם לב שבעמוד נמצאת מילת המפתח – הוא נכנס לתוצאה. מה שמגדיל את אחוזי ה-CTR (אחוזי ההקלקה).
שילוב מילת המפתח בכתובת הדף – הרובוטים יעדיפו כתובות שמתארת את הדף מאשר מספרים ואותיות רנדומליים.

תוצאות עם מילות מפתח בכותרת ובכתובת האתר
תוצאות עם מילות מפתח בכותרת ובכתובת האתר

תגיות H1/H2 – השתדלו להשתמש בתגיות הללו בשביל לעשות סדר למנועי החיפוש (מומלץ לשלב את מילת המפתח בווריאציות שונות).
תוכן ולא רק מוצרים – השתדלו לרשום תיאור קצר של 2-3 שורות בדפי הקטגוריות של מוצרים בראש הדף ובתחתית להוסיף פסקה של לפחות 150-250 מילים אודות המוצר. גם שם אל תפחדו לשלב את מילות המפתח אבל לא לחרוג מהצפיפות.

עוד טיפים והמלצות לגבי אופטמיזציה תוכלו למצוא במדריך לאופטימיזציה לדפים פנימיים

שלב 2: פעל לפי ההנחיות של "גוגל"

אם אתה בפסקה השנייה כנראה שאתה כן רוצה לקבל תנועת גולשים ולקוחות פוטנציאליים מגוגל וממנועי החיפוש בכלל.עדכון פנדה ופנגווין
לכן, עלייך לפעול לפי הכללים של גוגל. למה?
כי נכון לחודש מרץ 2014 על-פי דו"ח של חברת ComScore, מנוע החיפוש "גוגל" שולט בכ-67.5% משוק מנועי החיפוש כש"בינג" עם 18.6% ו"יאהו" עם 10.1% (מנועי חיפוש אחרים; 3.8%). יש צורך להוסיף? 🙂

מה אם לא תפעל לפי ההנחיות?

בשנת 2011-2012 גוגל הוציאה לאור את פנדה ופנגווין, עדכוני אלגוריתם שיצאו על מנת לעשות מעט סדר בתוצאות החיפוש. לאחר העדכונים הללו נענשו אתרים רבים שלא פעלו לפי ההנחיות הכתובות של "גוגל" ופעלו בטכניקות מסוכנות שכיום כדאי מאוד להזהר מהם.
מאז שוחררו עוד מספר עדכוני אלגוריתם שפגעו באתרים נוספים. "גוגל" לא מתכננת להפסיק לעדכן את האלגוריתם והכל במטרה אחת למנוע מספאם להשתלט על מנועי החיפוש ולהציג למשתמשים את התוצאות האיכותיות ביותר.

הכלל הוא פשוט: ברגע שתפעל לפי ההנחיות אתה תהנה מתנועת גולשים מתוצאות החיפוש. ברגע שתפסיק לפעול לפי הנחיות, זמנך קצוב והאתר שלך נמצא בסכנה ועלול להיעלם מהתוצאות – הבחירה שלך.

מה לא לעשות כשיש לי חנות?

שאלה מעולה, יצא לי לפגוש מספר פעמים חנויות אונליין עם תקלות אופטמיזציה חמורות. הנה כמה מהן;
תוכן אוטומטי – התוכן צריך להיות כתוב בצורה מובנת לבני אדם, אם אתה מייצר תוכן בעזרת "ספינרים" (תוכנות ליצרת תוכן בקליק) עלייך להזהר ואף להפסיק עם זה (כן אני מדבר על אתרים שנבנו לצרכי אפילייט (Affiliate).
דפים חסרי תוכן – השתדל לרשום פירוט ותיאור על כל מוצר גם עבור הגולשים שלך וכמובן עבור מנועי החיפוש. ככל שיהיה יותר תוכן איכותי ובעל ערך – טוב יותר לכולם (לגולש ולרובוט חיפוש).
דפים עם תוכן מוסתר – שיטה ידועה ומסוכנת שצריך להמנע ממנה. בעבר בעלי חנויות היו שמים בקוד "הערות" עם מילות מפתח ופסקאות חסרות ערך שהמנוע היה מייחס להן חשיבות, כיום מנועי החיפוש יודעים להתמודד ואף להעניש על מקרים שכאלו.
תמונות "כבדות" – כמו בכל חנות גם אתה משתמש ורוצה להשתמש בתמונות האיכותיות ביותר. השתמש בכלי להקטנת המשקל של התמונה על מנת לשפר את זמן הטעינה של החנות שלך.
תוכן משוכפל לצרכי קידום – חנויות רבות רוצות לקבל גולשים גם על חיפושים מקומיים, לדוגמא: "צבע בחיפה" ו- "צבע באילת". שאלה לי;
האם הדרך הטובה ביותר לפי דעתך היא ליצור תוכן זהה עם "ערים" משתנות?
 לא. העדיפות היא לדפים עם תוכן שונה לחלוטין ובעלי ערך לגולש הכוללים בתוכם את הביטויים המבוקשים.

שלב 3: בלוג. יש לך?

במאי 2013, פורסם בבלוג של HubSpot מחקר מקיף על שיווק במנועי חיפוש והממצאים היו חד משמעיים – בשביל להביא גולשים חדשים לאתר שלך ולהפוך אותם  בסופו של דבר ללקוחות שלך אתה חייב בלוג שמתעדכן באופן קבוע.

נתונים בולטים מתוך המחקר של HubSpot:

82% מהחברות שעדכנו את הבלוג על בסיס יומי דיווחו על ROI חיובי
71% מהחברות שמעדכנות את הבלוג על בסיס שבועי דיווחו על ROI חיובי
57% מהחברות שמעדכנות את הבלוג על בסיס חודשי דיווחו על ROI חיובי
9% מהחברות מחזיקות בלוגר במשרה מלאה
 62% מהעסקים שלא היה להם בלוג דיווחו שבמהלך השנה הקרובה יפעילו בלוג חדש
רק 20% מהחברות ללא בלוג דיווחו על החזר השקעה על פעילות באינטרנט במהלך 2013
נתונים נוספים על ההשפעה של בלוגים לחברות תמצאו תחת הכותרת Business Blogging בדף המחקר.

איכות התוכן ומיקוד ללקוחות

למרות שהמחקר מראה כי באמת קיימת השפעה ברורה בין פעילות בבלוג לבין גידול בכמות הלקוחות עדיין צריך לראות שלא עושים זאת על מנת "לסמן ✔". הלקוחות הפוטנציאליים שלך רוצים תוכן שיעניין אותם וייחדש להם. אם לא תעדכן אותם במה שבאמת הם רוצים – בסופו של דבר כל פעילות הבלוג שלך תיהיה בזבוז של זמן.

טיפ: התכנים בבלוג שלך צריכים להיות ממוקדים עבור הגולשים שלך, לדוגמא, אם אתה עוסק בתרופות וויטמינים התוכן שלך צריך להיות מדעי וכתוב בשפה גבוהה. אם אתה עוסק במוצרים לימי הולדת אין בעיה שתיהיה מידי פעם משעשע.

שלב 4: שיפור ה-CTR (שיעור הקליקים)

מעולה. הצלחתי לשכנע אותך שאתה חייב בלוג ואפילו יש לך מישהו שעושה את זה באופן שבועי…
אפילו התחלת להיות מדורג בעשרת התוצאות הראשונות על מספר מילות מפתח תחרותיות בנישה שלך. אבל מה עכשיו? למה שהגולשים יחליטו להקליק דווקא על התוצאה שלך? איך אתה מבדיל את עצמך משאר המתחרים שלך שנמצאים שם לפנייך?

מספר טיפים לשיפור ה-CTR בתוצאות החיפוש:

תמונה מתוצאות החיפוש + תמונת מחבר. לאן העין שלכם הלכה?
תמונה מתוצאות החיפוש + תמונת מחבר. לאן העין שלכם הלכה?

שם מחחבר (Authorship)עד לפני תקופה קצרה יכולנו לראות תמונות לצד התוצאות עד שלמישהו ב"גוגל" נמאס והתמונות הוסרו וכעת מופיע שם בלבד. שגם זה (כנראה) גם מועיל, אומנם פחות מושך את תשומת לב הגולש.

כותרת ותיאור – מה שהגולש בתוצאת החיפוש משפיע מאוד על ההחלטה שלו של "האם להכנס לאתר? או לא?" תנסה לדאוג לכותרת מובנת ואמיתית אודות הדף, אל תשכח שתגית התיאור (Description) היא עוד כלי עזר מבחינתך ובה תרשום את תיאור הדף בצורה יותר כללית ומסוכמת.

 לשאוף למעלהמחקר של חברת Chitika מראה כי התוצאה הראשונה שמופיע במנוע החיפוש "גורפת" 33% מהתנועה, מקום שני לוקח 18% ומקום שלישי לוקח 12% (וכן הלאה..).
ידעת שרק 4.8% מהמחפשים עוברים לדף השני?

לסיכום

אני חייב לציין שהחוויות הראשונות שלי בקידום ושיווק חנויות ווירטואליות היו לא נעימות, הרבה תקלות התגלו לי תוך כדי עבודה וזה לא נעים בכלל. אבל, הטיפים שנרשמו פה נכתבו מנסיוני האישי כך שתמיד אתם יכולים להיעזר בהם וללמוד מהם – בסופו של דבר זו המטרה שלי כאן.

בהצלחה עם המכירות 🙂

אליאב לנקרי

אליאב לנקרי

בעלים של חברת GH.A שיווק דיגיטלי. מומחה באסטרטגיות לקידום אתרים נקיות לאורך זמן. כותב את הבלוג שמולכם כבר למעלה מ-7 שנים בגלל הכיף שבתחום.
מקדם אתרים ברוב הפעמים תחת הכובע הלבן ☺- אבל במקרים מסויימים יודע גם לעבור לצד השחור ☻.
אליאב לנקרי
אליאב לנקרי

אליאב לנקרי

בעלים של חברת GH.A שיווק דיגיטלי. מומחה באסטרטגיות לקידום אתרים נקיות לאורך זמן. כותב את הבלוג שמולכם כבר למעלה מ-7 שנים בגלל הכיף שבתחום. מקדם אתרים ברוב הפעמים תחת הכובע הלבן ☺- אבל במקרים מסויימים יודע גם לעבור לצד השחור ☻.

3 תגובות על “שיווק וקידום חנות וירטואלית – איך לעשות את זה נכון?

 • יולי 16, 2014 2:23 pm

  תודה רבה אליאב נתונים מעניינים

  הגב
 • יולי 20, 2014 9:23 am

  שלום רב אליאב,
  אני בשלבים מתקדמים של הקמת חנות ורציתי רק להיות בטוחה שאני באמת עשיתי בחירה נכונה ובחרתי להקים חנות עם woocomerce, מהי המערכת המועדפת עלייך?

  מילי

  הגב
 • יולי 28, 2014 9:02 am

  לא מבין מה ייחודי בטיפים האלו לחנות יותר מאשר לאתר רגיל.
  לא התייחסת לקנוניקלים, לא התייחסת לחנויות שמוכרות מספר מוצרים דומים (למשל אקמול 20 טבליות, אקמול 50 טבליות, אקמול 100 טבליות) שהתיאור של כולן זהה – אז מה עושים כדי להמנע מתוכן כפול?
  או למשל שימוש בקומניקטים כמידע על המוצר.

  בכלל – הכתבה הזו לא נותנת שום מידע למי שרוצה לעשות אופטימיזציה לחנות. אלו הנחיות רגילות לאתר רגיל…

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *