האיש בשחור: ראיון עם ניר לוי, מומחה Blackhat

כבר שנים שאנחנו שומעים Blackhat ויודעים שזה "ספאם" ו"כבר לא עובד" וכו', לקחתי לראיון אישי את אחד האנשים המעניינים (והאפלים) בתעשייה שלנו לשיחה על כל העולם השחור והאפור שלא ניתן למצוא עליו מידע רב, אלא אם אתה באמת עושה את זה. תכירו את ניר לוי. 

ניר, ספר לנו על עצמך ועל הקריירה שלך בעולם הדיגיטל?

שלום לכולם שמי ניר לוי בן 37 נשוי + 3 גר בקיבוץ כפר בלום שבצפון, פרילנסר מ-2006, הייתי כ-10 שנים בתחום ה-OFFLINE בכלל ונהלתי 2 חנויות אופנה (זכיין של רשת אופנה גדולה) והעסקתי בממוצע כ-25 עובדים בחודש עד שלפני כשנה וחצי החלטתי שאני עובר ב-110% לאונליין. העבודה בחנויות נתנה לי הרבה והכי חשוב זמן ותזרים כספי כדי להתנסות בכל מה שקשור לאונליין אם זה קידום אורגני ואם זה ממומן על כל צורותיו (קנית מדיה, באנרים, PPV, אימייל מרקטינג וכו'), קניה של קורסים וכלים מתקדמים שאת הרוב פשוט השגתי בחינם (בלקהאט לא?).

אני עושה קידום אורגני ללקוחות גדולים בחו“ל בלבד (ישראל פשוט קטנה מדיי), אני מקדם חברות "לוקסמיט", הובלות וכו.. כמו כן בימינו מקדם ומתמקד יותר בלתת ייעוץ לחברות פורקס וגיימינג בכל מה שקשור לקידום השחור ואיך להשיג יתרון משמעותי על המתחרים שלהם. אם זה באמצעות CLOAKING SEO. או CLOAKING PPC ועוד כמה טריקים שהשתיקה יפה להם.

איך נכנסת לעולמות ה-BlackHat?

לעולם הבלקהאט נכנסתי אפשר להגיד ממש מהיום הראשון שהתחלתי לקדם אורגנית אתרי אפיליאייט שלי ושל לקוחות מזדמנים ופשוט חיפשתי כל הזמן דרכים יצירתיות להגיע למקומות הראשונים בגוגל לביטויי החיפוש היעודיים.  אגב קיבלתי גם הרבה פעמים על הראש, למשל קידמתי פעם אתר אדסנס שלי באנגליה שעקף את הבראנד עצמו שהיו לו אפילו SITELINKS, תוך שבועיים קיבלתי מהם מכתב עו“ד, זה נקרא  Cease and Dessist Letter תכלס בצדק מה לעשות? פעם אחת קידמתי אתר שלי עם מוצר קליקבנק שהכניס המון כסף באמצעות ספאם והרבה ממנו, ראיתי שזה עובד ופשוט זה הביא לי רצון ללמוד וללמוד ולהשתפר כל הזמן שזו לדעתי התכונה החשובה ביותר בתחום אגב.

האם אתה ממליץ לאחרים להכנס לעולם הזה וללמוד אותו?

אני לא חושב שתחום הבלקהאט הוא לכל אחד, אני רואה שהרבה יוצאים נגד ולדעתי זה נובע מבורות ו/או פחדנות ומה לעשות שצריך להבין שנכנסים לאיזור שהוא בהגדרה NON GOOGLE COMPLIENCE ובכלל אני לא מכיר הרבה אנשים שביודעין ייסכנו אלפי דולרים של השקעה ולכן צריך המון נסיון כדי לדעת מה עובד וחשוב יותר, מה לא עובד פה הכסף! בהחלט לא לבעלי לב חלש.

האם אתה רואה הבדלים בין גוגל ישראל לגוגל USA? ואיך זה בא לידי ביטוי?

לחלוטין! גוגל ישראל מפגרים אחרי גוגל USA בכמה שנים טובות, הרבה יותר מהר וקל  נתן לראות תוצאות בגוגל ישראל מאשר גוגל USA מה לעשות שהשפה העברית לא נמצאת בשימוש ע“י הרבה אנשים יחסית לשאר אוכלוסיית העולם ולכן קשה יותר לגוגל ישראל לקבל תובנות לדעתי.

אני כבר עכשיו עושה נסיונות בשביל הכיף ורואה ומקבל תוצאות שהיו אפשריות בגוגל USA לפני הרבה שנים 🙂 ממש מרגיש 2010.

דוגמא לאתר ניסיוני שניר מקדם
דוגמא לאתר ניסיוני שניר מקדם

מה הזמן הממוצע שמתחילים לראות שינוי בתוצאות?

מאוד קשה לענות על זה בגלל שזה תלוי מה אנחנו דוחפים, למשל קידום אורגני של סרטון יוטיוב, שזה אחלה דבר בפני עצמו, אפשר להביא סרטון  בתחום תחרותי לטופ 3 ביוטיוב (חכו שניה) תוך פחות מחודש ולהביא את אותו הסרטון לתוצאות האורגניות בגוגל תוך 3 חודשים – שוב תלוי כמה תחרותי הסיפור, יש מקרים שאפשר גם בשבוע 🙂

אני מתעסק המון לאחרונה במה שנקרא Parasite SEO שזה בעצם לקדם נכס שהוא לא שלך אבל בשליטתך כגון: סרטוני יוטיוב, מסמך גוגל דוק, מאמר באתר גדול וכ“ו..  ומה שמגניב שזה כמו לקדם סטייל 2009 והתוצאות מהירות מאוד יחסית, שבוע לפעמים שבועיים.

כמה זמן יצא לך להחזיק תוצאה ב-TOP10 ב-Google US עד שהגיע הענישה של אלוהי האינטרנט?

יש לי נכסים שמככבים במקומות ראשונים מ-2008 ולא זזו מאז ויש סרטוני יוטיוב שככבו בעמוד ראשון תקופה ארוכה ובגלל חוסר תחזוק מצידי כבר לא ויש אתרים שנשרפו אחרי שנה של פעילות מבורכת. צריך להסתכל על זה במבט עסקי נטו (ROI) כמה השקעתי בפרוייקט?  כמה הוא הניב לי?  השתלם?  יופי עושים עוד 10 כאלה. לא? מסיקים מסקנות ומשפרים, עדיין לא עובד?  עוברים לדבר הבא.

מה דעתך על המלחמה הלא פוסקת של גוגל בכל עולמות הספאם\בלק?

גוגל עושים עבודה יפה ואפילו מבורכת מבחינתי לפחות תאמין או לא זה עושה את העבודה שלי יותר קלה בגלל שהרבה מתייאשים ויוצאים מהמשחק, יש היום הרבה יותר מקומות שאפשר ליפול בהם – למשל בבניה של אתר PBN (אתר תמיכה בעברית) אני אתן טיפ חזק פה לקוראים, רובנו פשוט קונים דומיין פג תוקף ובונים עליו אתר וורדפרס ויאללה מוציאים קישור. זה היה עובד עד לפני שנה – שנתיים בערך אבל, לא הרבה יודעים שבאתרי וורדפרס יש פונטים דיפולטיבים של….כן כן גוגל!  וזה יוצר פוטפרינט שגוגל יודעים לזהות והרבה אתרי PBN נופלים על זה, לתשומת לב הקוראים, פשוט שמתי לב לאחרונה שהרבה לא מודעים לזה בכלל, כמובן שיש עוד מליון דברים שצריכים להיות מודעים אליהם.

דוגמה ל“נפילה“ וקפיצה חזרה - תחום הגאמבלינג - הלקוח נבהל, ניר לא.
דוגמה ל“נפילה“ וקפיצה חזרה – תחום הגאמבלינג – הלקוח נבהל, ניר לא.

Whitehat או Blackhat עבור לקוחות?

הלקוחות שלי בתחום הבלקהאט הם ללא ספק באים מעולם הגיימינג והפורקס (זה מה ששולט שם ובגוגל) אני מבחינתי דוגל בשיטה של אפור דווקא.  לעשות רק לבן זה לוקח ים זמן, אגב אני לא חושב שיש מושג כזה כבר. תכלס כל קידום זה פסול בעיניי גוגל, לפי הנחיות גוגל ”אסור לבנות קישורים וצריך לכתוב תוכן אייכותי שיגרום לאתרים אחרים לרצות לקשר אלייכם“. או משהו בסגנון השיט הזה :). וכולנו יודעים מתי זה יקרה כן?  לכן צריך לדעת להתאים לכל פרוייקט את מה שנהוג לעשות באותו שוק (מחקר מתחרים אגרסיבי ייתן את התשובה) ופשוט לדעת לעשות יותר טוב מכל המתחרים. אני אישית דן על האסטרטגיה עם הלקוחות כדי שנהיה מסונכרנים.

אחרי שדיברנו על SEO אשמח שנדבר מעט על PPC, בחודשים האחרונים אנחנו עדים להתעוררות בכל הקשור למיסוך (cloacking) באדוורדס.

ספר לנו קצת על זה מניסיונך ואיך זה באמת פועל?

אוקיי,  CLOAKING PPC  זה דבר מגניב לאללה, אנחנו בעצם משתמשים בתוכנת קלוקינד/טראקינג שבעזרתה מראים לגוגל אתר שעונה על הכללים והדרישות שלהם ומצד שני מראים לגולשים אתר שבמילים עדינות לעולם לא יעבור GOOGLE REVIEW. מה שמאפשר לנו בעצם לעשות שיווק מאוד אגרסיבי ולהעביר מסרים והבטחות לא הגיוניות סטייל 2006 או איזה מוצר MAKE MONEY של קליקבנק ובשורה התחתונה לעשות מלא כסף.

זה עובד מעולה, עדיין, אבל כמו שציינתי, זה נהיה הרבה יותר קשה ולא כל כך משתלם אם לא מנוסים מספיק וממש צריך לדעת להערך נכון לסוג קמפיינים כאלה כמו למשל: כרטיסי אשראי, חשבונות אדוורדס, IP קבוע,קלוקר טוב ועוד כמה דברים שהשתיקה יפה להם.

כמעט כל יום אני מקבל פניות בנושא CLOAKING PPC  כולם רוצים פתאום לעשות את זה (יש הרבה סיבות שונות לכך) אבל שוב, צריכים לדעת להערך לזה.

קידום "לוקסמיט" בקנדה
קידום "לוקסמיט" בקנדה

כלים שאתה לא יכול בלעדיהם והם חבריך הטובים ביותר בעבודה?

AHREFS – לדעתי כלי מספר 1 היום לחקר מתחרים ןגם למחקר מילים

SEMRUSH – משתמש בו המון למחקר PPC

MAJESTIC – משתמש בו פחות בימינו אבל עדיין טוב לקרוס צ‘ק עם AHREFS

CUSTOM – מה לעשות, יש כלים שבנו לי במיוחד

SEO CLOAKER – כלי ליצירת אתרים מאסיביים והצגה של דפי נחיתה לגולשים 🙂

PPC CLOAKER – אני משתמש בקלוקר שמכסה לי את גוגל, בינג, פייסבוק …

SCRAPEBOX – אכן, אולר שוויצרי של מקדמים

GSCRAPER – אחלה סקרייפר

VPS – הכל מותקן שם, אין יום שאני לא מתעסק בשרת

מה הדבר האחרון שלמדת והיית רוצה לשתף עם הגולשים?

בלקהאט עדיין עובד טוב! 🙂 אני לומד את זה כל יום מחדש והכי חשוב לקחת את ההודעות של גוגל בערבון מוגבל!  לשאול את גוגל איך לקדם את האתר שלך גבוה, זה כמו לשאול את האבא של הדייט שלך, מה אני צריך לעשות כדי להכניס את הבת שלך למיטה?

אילו אתרים\בלוגים בתחום אתה קורא?

אני חבר בקבוצות סקייפ ופייסבוק פרטיות שמשם אני שואב מידע ומתעדכן, חלקם בתשלום. לא מזמן פתחתי קבוצת פייסבוק שנקראת  Blackhat Israel שם אני משתף מידע בתחום כולם כמובן מוזמנים אלא אם כן אתם הודים או פקיסטים שבאים להספים 🙂

מקווים שנהנתם והצלחנו לתת לכם רעיונות 🙂

אליאב לנקרי

אליאב לנקרי

בעלים של חברת GH.A שיווק דיגיטלי. מומחה באסטרטגיות לקידום אתרים נקיות לאורך זמן. כותב את הבלוג שמולכם כבר למעלה מ-7 שנים בגלל הכיף שבתחום.
מקדם אתרים ברוב הפעמים תחת הכובע הלבן ☺- אבל במקרים מסויימים יודע גם לעבור לצד השחור ☻.
אליאב לנקרי
אליאב לנקרי

אליאב לנקרי

בעלים של חברת GH.A שיווק דיגיטלי. מומחה באסטרטגיות לקידום אתרים נקיות לאורך זמן. כותב את הבלוג שמולכם כבר למעלה מ-7 שנים בגלל הכיף שבתחום. מקדם אתרים ברוב הפעמים תחת הכובע הלבן ☺- אבל במקרים מסויימים יודע גם לעבור לצד השחור ☻.

4 תגובות על “האיש בשחור: ראיון עם ניר לוי, מומחה Blackhat

 • יולי 31, 2017 4:58 am

  אחלה מאמר החכמתי מהתוכן
  לא מפתיע אך מאוד מעניין שישנן קיצורי דרך לTop10 ובנוסף ניתן גם לשרוד שם.
  אהבתי
  תודה
  סרוסי ברוך

  הגב
 • אוגוסט 27, 2017 10:24 am

  ישנם תחומים בהם ניתן לעשות רווח ארביטראג' מהיר. שיטה הזאת מתאימה להם בול

  הגב
 • ספטמבר 7, 2017 10:35 am

  נחמד, אבל עדיין ריסקי…

  הגב
 • ספטמבר 15, 2017 1:19 pm

  אליאב יש לך בלוג מרתק במיוחד! מהראיון הזה בהחלט נהנתי מאוד! המשך כך ומצפה לראות ראיונות נוספים.
  אגב לגבי הסיכון, בכל דבר שאנו עושים בחיים יש סיכונים רבים, צריך פשוט לעשות אותם בטיימינג הנכון. לפחד? ממש לא.
  הפחד היחיד שיש לי הוא מבורא עולם ואני מעדיף שזה יישאר כך :]

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *